Restaurace chce pokutovat strávníky za nedojedené jídlo

Domácí
29. 5. 2017
Proti plýtvání jídlem se snaží bojovat asijská restaurace.
Proti plýtvání jídlem se snaží bojovat asijská restaurace.

"Sněz, co můžeš." Tak zní nabídka jedné asijské restaurace v pražském Karlíně. Hosté však mají velké oči a nakládají si víc, než mohou sníst. Podnik hodlá po takových hostech požadovat pokutu ve výši sto korun. Podle právníků však tímto krokem restaurace porušuje zákon.

Problém se zbytky se rozhodla vyřešit čínská restaurace Haikky. Host, který svou porci nezkonzumuje, bude muset zaplatit stokorunovou pokutu. Jednání podniku je však nezákonné. "K takové sankci by se nepřihlíželo, neboť se jedná o nepřiměřené ujednání," řekl pro server Aktuálně.cz vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený.

Jiného názoru je Česká obchodní inspekce, podle které restaurace neporušuje zákony, jejichž dodržování inspekce hlídá - především zákon o ochraně spotřebitele. Nejde o případ, kdy by nebyl spotřebitel seznámen s cenou, nesprávným účtováním či něčím jiným.

"Oprávněnost takového poplatku je věc jiná - pokud by se skutečně stalo, že by nějaký zákazník byl vyzván, aby takovou sankci zaplatil, a on to odmítl, rozhodnout by musel soud," řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Nový přístup restaurace si na vlastní kůži vyzkoušel Jiří Sedlák. "Nabral jsem si víc, než jsem dokázal sníst. Poprosil jsem o zabalení, ale číšnice mi řekla, že jídlo zabalit nemohou, že to je špatné a že mám zaplatit pokutu," citoval Sedláka server Aktuálně.cz. "Po dlouhém dohadování mi však sankci odpustili. Host sice chápe, že je z pohledu ochrany planety je dobré omezit plýtvání, ale byl by radši pro zabalení jídla než pro pokutu."

Podle právníka dTestu však nemá asijský bufet nárok žádat po svých hostech pokutu za nesnědené jídlo. "Vlastnictví pokrmu přechází na spotřebitele ve chvíli, kdy jej převezme. Od této chvíle může s pokrmem nakládat podle svého uvážení. Pokud by obchodník stanovil za nedojedení pokrmu smluvní pokutu, zakládalo by to nerovnováhu práv a povinností v neprospěch spotřebitele," vysvětluje Zelený.

Podle zákona si může host s jídlem dělat, co chce, pokud nebyl předem upozorněn na skutečnost, že si nesmí jídlo odnášet s sebou. Trestání hostů se taktéž protiví občanskému zákoníku. V případě, že by například jídlo bylo zkažené, je naprosto nesmyslné někoho k dojedení nutit. Nejsnazším řešením v boji proti plýtvání potravin tak stále zůstává nechat si nedojedený pokrm zabalit.

Autor: -tya-Foto: Autor/Depositphotos , nito103

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné