Rodiče se obávají Romů ve školkách

Domácí
14. 5. 2017 18:05
Školka (ilustrační foto).
Školka (ilustrační foto).

Odstupující ministryně školství Kateřina Valachová zanechává v mateřských školách časovanou pumu v podobě zákona o povinné předškolní docházce pětiletých dětí. Zápisy vrcholí a stoupají i obavy, zda snaha pomoci dětem ze sociálně vyloučených lokalit nerozvrátí celou předškolní výchovu.

Mnohé školky jsou dnes učiněný dětský ráj. Skvěle totiž fungují hlavně díky dobrovolnému spojenectví státu a rodičů. "Zatím do školky přihlašovali děti jen rodiče, kteří měli opravdový zájem o nepovinnou předškolní výchovu. Teď jsme na startovní čáře úplně nové éry," uvažuje ředitelka školky v ostravské Požární ulici Lenka Anežková. Od září budou muset v mateřinkách zvládnout i děti z rodin, v nichž se školskými institucemi spíš pohrdá. A potomky tam víc nevychovávají, než vychovávají. Martina Jungmannová ve školce v Požární ulici právě vyzvedává dceru. "S Romy mám jen samé negativní zkušenosti. Už mě dvakrát přepadli, několikrát nás vykradli, a pak u soudu se nám vysmáli. Nevěřím jim ani jejich dětem. V okamžiku, kdy by měly romské děti chodit i do téhle školky, dávám dceru jinam," svěřuje se. V blízkosti školky totiž žije početná romská komunita (oblast Liščiny, Muglinova a Heřmanic).

K zápisu, který ve školce v Požární ulici probíhá v den naší návštěvy, nepřizpůsobiví z okolí nepřišli. Zatím novinku ignorují, od úřadů však za pár týdnů dostanou varování, že školka je nyní povinná pro všechny pětileté děti. Jak hluboce zákon poškodí tuzemské mateřské školy, lze zatím jen odhadovat. Na venkově asi méně než ve městech s početnou skupinou takzvaných sociálně znevýhodněných dětí. Více se bude vědět nejdříve v září, kdy zákon vstoupí v platnost. Právě vrcholící zápisy do školek však naznačují, že děti, rodiče i úřady čekají těžké časy. Nejen že ohromně zbytní už tak obrovská byrokracie spojená s mateřinkami, ale z mnohých pohodových školek se mohou stát zařízení, do nichž se bude chodit za trest.

Za vším je přitom dobrý úmysl Kateřiny Valachové, jak do tuzemských školek dostat děti z asociálních rodin. A než nastoupí na základku, naučit je alespoň utírat si zadeček a rozpoznat levou a pravou stranu. Ministryně však vsadila na restrikce a předškolní výchovu nařídila zákonem, takže kdo z nepřizpůsobivých rodičů se normě vzepře, dostane finanční pokutu, případně přijde o sociální dávky. Dobro konané pod pohrůžkami už ale není bohulibé. "Bolševici by se radovali, kam jsme to s tou demokracií nakonec dotáhli," je zákonem znechucen třeba Martin Mohyla, spoluzakladatel lesní školky Do lesa v pražské Hostivaři. Proč se zákonný předpis zrodil, je mu jasné, jakkoliv úřady alibisticky vysvětlují, že povinná roční školka bude přínosem pro všechny pětileté děti. "Zákon vznikl kvůli asi čtyřem procentům takzvaně problémových dětí. Jenže v důsledku komplikuje život všem ostatním dětem a jejich rodičům," je přesvědčen Mohyla.

Čtěte TÝDEN.* Jaké bude stát uplatňovat restrikce pro rodiny, které pětileté děti do školky nepřihlásí?

* Vzniknou samovolně "romské školky", z nichž budou rodiče z většinové komunity odhlašovat děti?

* Lze se ze zákona povinné předškolní docházce vyhnout? Ano, časopis TÝDEN tento postup podrobně popisuje.

* Proč školka nebyla povinná ani za komunismu, ale nyní se tak děje?

Čtěte TÝDEN!

Autor: Ivan MotýlFoto: ČTK , Pavlíček Luboš

Další čtení

Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy

Domácí
3. 4. 2025

Klub českých turistů vyzývá k dodržování pravidel, která brání přenosu slintavky

Domácí
3. 4. 2025

Česko z obav před slintavkou omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Domácí
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ