Až o padesát procent může vzrůst rodičovský příspěvek, který pobírají rodiče dvou a více současně narozených dětí, takzvaných vícerčat. Namísto celkové částky 220 tisíc korun tak dostanou až 330 tisíc korun v průběhu čtyř let. V rámci projednávání novely zákona o státní sociální podpoře to navrhuje ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD).
"Péče o vícerčata je náročnější než péče o jedno dítě," odůvodňuje Chvojka svůj pozměňovací návrh. Rodiče s více dětmi totiž mají vyšší náklady, a tudíž by podle jeho návrhu dostali i více peněz. Při nejdelší možné době rodičovské, tedy čtyřleté, by tak mohli rodiče vícerčat pobírat místo 7600 korun až 11 400 korun měsíčně. Při kratší době čerpání by to mohlo být až 48 960 korun.
V prvním roce účinnosti zákona by změna vyšla státní rozpočet až na 400 milionů korun, v následujících letech by došlo k nárůstu výdajů ve výši zhruba 210 milionů korun. Každý rok se totiž narodí přibližně 1600 vícerčat.
Novela zákona vypracovaná ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou zavádí v čerpání rodičovské hned několik změn. Například ruší maximální hranici pro její výplatu ve výši 11 500 korun. Ministerstvo tím chce matkám umožnit zkrácení rodičovské dovolené a rychlejší návrat do práce. "Další opatření se dotýká osob, které v současnosti z důvodu, kdy jim nelze vyměřit peněžitou pomoc v mateřství, čerpají rodičovský příspěvek v pevných částkách bez možnosti volby až do čtyř let věku dítěte," konstatuje ministerstvo v důvodové zprávě. Jde především o studenty, osoby samostatně výdělečně činné, které si nehradí nemocenské pojištění a také osoby ekonomicky neaktivní, tedy nezaměstnané. "Tyto osoby by si mohly nově volit čerpání rodičovského příspěvku až do výše 7600 korun a zkrátit si tak dobu čerpání rodičovského příspěvku," míní úřad.
Rodiče navíc budou - pokud novela projde - moci dávat děti do jeslí a školek už během rodičovské. "V současnosti se u dětí mladších dvou let sleduje docházka do kolektivního zařízení (jesle, mateřská škola), která nesmí v kalendářním měsíci převýšit 46 hodin, jinak rodič nárok na rodičovský příspěvek nemá," uvádí poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09). Vládní návrh toto omezení ruší a rodičovský příspěvek by nově náležel i rodiči, jehož kojenec nebo batole je umístěno v kolektivním zařízení po neomezeně dlouhou dobu. "Jako pediatrička nemohu souhlasit s tím, že by pro výchovu a péči o děti mladší dvou let - osobně preferuji hranici tří let - bylo vhodným prostředím kolektivní zařízení," kritizuje to Chalánková a navrhuje změnu z novely vyškrtnout.