Romové nesmí žít ve strachu. Amnesty pranýřuje i Česko

Domácí
8. 4. 2014
Romové v Evropě čelí podle Amnesty International diskriminaci.
Romové v Evropě čelí podle Amnesty International diskriminaci.

Romové v Evropě kvůli váhavému postoji Bruselu a členských států EU nadále čelí diskriminaci a násilným útokům. V prohlášení k Mezinárodnímu dni Romů to uvedla organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Kritizuje především Česko, Řecko a Francii, kde prý policie k útokům na Romy přistupuje se shovívavostí. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) vnímá zřízení svého postu jako "šanci zodpovědně a seriózně situaci řešit". Nyní se chystá strategie romské integrace na příští roky.

"Je naprosto nepřijatelné, že na mnoha místech v Evropě musí Romové žít v trvalém strachu z násilností a útoků," uvedla Selmin Çalışkanová, která je šéfkou německé pobočky AI. "Mnoho evropských politiků místo toho, aby se postavili proti násilí a diskriminaci, tak podněcuje dokonce přesvědčení, že Romové si za své vyloučení mohou sami," dodala.

Dienstbier řekl, že si je vědom toho, že Romové v ČR i Evropě čelí diskriminaci na trhu práce či v bydlení a nemají rovný přístup ke vzdělání. Mohou za to předsudky a někdy i špatné zkušenosti s jednotlivci, dopadá to ale na všechny ostatní Romy, podotkl ministr.

Jiří Dienstbier."Nejsem hluchý ani vůči argumentům a stížnostem, jde-li o vzájemné soužití, ale zásadně odmítám extremistická a populistická gesta vůči skupinám jako celku, která situaci jen zhoršují, nikoliv zlepšují," uvedl Dienstbier. Podle něj je nutné vrátit vzájemnou důvěru, podstatná je i ochota poznávat se. Opatření k posílení bezpečnosti a ke zlepšení zaměstnávání, vzdělávání a přístupu k bydlení bude obsahovat nová strategie romské integrace, kterou Dienstbier chystá. Podílet se na ní mají i Romové.

Zpráva AI k dnešnímu romskému dni dokumentuje nedůsledný přístup úřadů k romské problematice. Dokument je kritický mimo jiné i vůči Česku, kde prý policie opakovaně nezasáhla proti útokům na Romy. České úřady, podobně jako řecké či francouzské, údajně proti takovým útočníkům ani nezahájily skutečné vyšetřování.

Příkladem laxního přístupu úřadů jsou podle AI protiromské pochody v Česku, které se konaly loni v létě a které částečně přerostly v násilnosti. V některých zemích, jako je Řecko, se dokonce sami policisté dopouštějí na Romech násilí, uvedla AI.

Amnesty International kvůli nezlepšující se situaci Romů žádá Evropskou komisi, aby zakročila. Organizace chce, aby EK lépe dohlížela na dodržování závazků členských zemí v otázce boje proti romské diskriminaci.

AI kritizovala romskou diskriminaci v Evropě také v loňské zprávě. Mimo jiné v ní upozornila, že tato deseti až dvanáctimilionová menšina čelí systematickému útlaku, například v přístupu ke vzdělání či právu na odpovídající bydlení.

Protiromská demonstrace na sídlišti Máj v Českých Budějovicích.Situací Romů se minulý týden zabýval evropský romský summit. Šéf Evropské komise José Barroso na kongresu prohlásil, že napomoci k integraci romské menšiny do většinové společnosti v EU je možné především na místní úrovni a jen dlouhodobým úsilím.

Vedle AI se k postavení romské menšiny v ČR dlouhodobě kriticky vyjadřuje také Rada Evropy. Komisař Rady Evropy (RE) pro lidská práva Nils Muižnieks loni vyzval Prahu k většímu úsilí o zlepšení postavení Romů a letos dopisem premiérovi Bohuslavu Sobotkovi oznámil, že je znepokojen protiromskými akcemi a rétorikou v Česku. Sobotka mu odpověděl, že vláda se bude snažit řešit příčiny diskriminace. Odhaduje se, že v desetimilionovém Česku žije až 300 tisíc obyvatel romského původu.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda, Robert Sedmík, ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné