Vlastně se nic mimořádného nestalo. Na mezipřistání vládního speciálu v Innsbrucku s předsedou vlády Mirkem Topolánkem na palubě není divného nic, protože bylo podle plánu. Osm dní premiérovi trvalo, než se poprvé ke kauze Innsbruck vyjádřil. Proč však letěl vládním speciálem lyžovat, stejně nevysvětlil. Nepříjemným otázkám poslanců ovšem neuteče.
„Chci říci, že moje služební cesta byla plánována na horizontu Praha - Sofie - Innsbruck. Já jsem měl letět do Innsbrucku. Takto ta cesta byla schválena, a proto se nic mimořádného nestalo. Já jsem z Prahy letěl do Sofie a ze Sofie do Innsbrucku, jak to bylo plánováno. To je všechno, co k tomu můžu říct," řekl premiér Topolánek.
Nepříjemné otázky si však chystá opozice. Kauzu Innsbruck se dokonce - nakonec neúspěšně - snažila prosadit jako zvláštní bod jednání schůze Poslanecké sněmovny. Přesto se premiér dotěrným dotazům na vládní letku nevyhne, padnou při interpelacích. "Je na posouzení právníků, jestli se premiér nedopustil některých trestných činů, například neoprávěného krácení daně, protože tím získal jakýsi nefinanční prospěch, nebo dokonce neoprávněného nakládání se svěřenými prostředky," řekl například David Rath z ČSSD. Rath si myslí, že by mezipřistání v Alpách měl premiér zaplatit z vlastní kapsy - kromě jedné varianty. "Možná, že ho tam dovezli proti jeho vůli."
Server TÝDEN.CZ zjistil, že si Topolánek skutečně zaletěl vládním airbusem do Innsbrucku zalyžovat. Při návratu z Bulharska 9. listopadu letoun zamířil mezi alpské vrcholky, přistál v Innsbrucku a už bez premiéra pokračoval do Prahy. Skutečnost, že se ve středisku Sölden procházel v lyžařském oblečení, potvrdil očitý svědek.
VÍCE ČTĚTE: Potvrzeno: Topolánek letěl za státní peníze lyžovat
Otázka dne: Plivá premiér lidem do tváře?
Topolánek se dosud otázkám novinářů na toto téma vyhýbal, minulý týden na tiskovou konferenci po zasedání kabinetu nedorazil. Ani na sobotním kongresu ODS žádný dotaz na lety vládního speciálu nepřipustil. První strpěl až dnes po schůzce s ekologem a příznivcem jaderné energie Patrickem Moorem. Ale velmi ho to rozladilo.
Takhle by to nešlo
Úřad vlády zprvu odklonění letadla do Innsbrucku vysvětloval neodkladnou schůzkou s velvyslancem v Rakousku Janem Koukalem. To však nedává smysl: Koukal musel z Vídně do Innsbrucku. Pak navíc zamířil do Prahy. „Musel jsem ještě tentýž večer odjet do Prahy kvůli pracovní schůzce," potvrdil.
Další verzi Úřadu vlády, že piloti přistávali v Innsbrucku z cvičných důvodů, pomáhal hájit dokonce vicepremiér Petr Nečas. "Jako dlouholetý stínový ministr obrany vím, že armádní letka a její piloti musí nalétat určitý počet hodin a musí absolvovat určitý počet startů a přistání podle určitých norem. Z toho pohledu je jedno, a teď se nechci pana premiéra dotknout, zda létají prázdní, s pytlem písku nebo s panem premiérem," řekl.
Navíc podle původního letového plánu vládní speciál do Innsbrucku letět neměl, tahle změna se udála až na poslední chvíli. Dnes mohl Topolánek význam návštěvy Innsbrucku lépe osvětlit, ale šanci znovu nevyužil.
Místo toho se opřel do médií. Po setkání s Patrickem Moorem musel totiž odpovídat i na jiná témata, než by si přál. Třeba na otázku, zda hodlá v nejbližších dnech navrhnout Ondřeje Lišku ze Strany zelených na ministra školství, premiér odvětil: „Tak já musím říci, že úplně souhlasím se slovy Patricka Moorea, když mluví o tom, že jaderná energie se může stát zelenou energií. A budu mluvit zásadně k jeho návštěvě."
ČTĚTE TAKÉ: Premiér Lišku do vlády chce, o Čunkovi bude uvažovat
Po dalším dotazu na Lišku přidal Topolánek na důrazu: „Já to nepokládám za korektní. Pokud mám uzavřít nějaké příměří s médii, tak je třeba, abyste vy respektovali, že toto je tisková konference po mém setkání s Patrickem Moorem." Po otázkách na „výlet" do Innsbrucku už premiér tiskovou konferenci ukončil. „Musím říci, že takto by to asi nešlo," stěžoval si.
Foto: ČTK