Cenu měl dostat někdo jiný. Taková reakce následovala po večeru s "českými Nobelovkami". Národní cenu vlády Česká hlava letos dostal známý kardiolog z vinohradské nemocnice Petr Widimský. Za mimořádné vědecké výsledky v léčbě infarktu myokardu metodou koronární angioplastiky. Jenomže kolegové lékaři namítají: Widimský metodu nevymyslel. Dokonce ji v Česku ani první nepoužil. Když se u nás začalo operovat, teklo mu mléko po bradě. Měl teprve dva roky po promoci.
Když si Petr Widimský přebíral prestižní cenu Česká hlava, odborná veřejnost se rozdělila na dva tábory. Část lékařů uznale pokyvovala hlavami. "Byl to on, kdo zavedl plošné léčení infarktu ve všech nemocnicích," souhlasí. Kdyby nedokázal nic jiného, jen za tohle si podle nich cenu zaslouží. Najde se ale i jiná skupina lékařů. A ta netají rozpaky. Vyznamenání měl podle nich dostat někdo jiný.
"Ono je to trošku zvláštní," volí opatrně slova vedoucí jednoho kardiologického pracoviště a prosí o anonymitu. Nechce prý dostat své centrum do řečí a do problémů. "Petr Widimský skutečně nebyl ten, kdo s metodou začal. A ta hodnotící komise... bylo vidět, že nejsou moc v obraze," pokračuje lékař.
Vymysleli to Švýcaři
Léčbu podle něj vymysleli už na konci sedmdesátých let Švýcaři. Na českých pacientech si koronární angioplastiku poprvé zkusil profesor Alfréd Belán z pražské kliniky IKEM v roce 1981. Operoval lidi s anginou pectoris. Infarkty myokardu zase začal angioplastikou léčit docent Václav Červenka, do jehož týmu Widimský jako mladý absolvent nastupoval. "Ceně by se proto dalo leccos vytknout," hodnotí lékař.
Podobně reaguje i další kardiolog. Ani on si nepřeje zveřejnit jméno. "Víte, profesor Widimský je předseda kardiologické společnosti, takže jsme na něm všichni existenčně i finančně závislí. Navíc si ho jako odborníka přece jen vážím," vysvětluje svou neochotu. Cenu by mu přesto nedal. "Nebyl to Petr Widimský, který s tímto programem začal. Nebylo to ani jejich pracoviště. To jsou holá fakta," vysvětlil.
Přesto dostal Českou hlavu právě Widimský. "Zřejmě proto, že v tom pokračoval. Navíc vypracoval studii, která dokazovala, že se vyplatí zavézt pacienta do specializovaného centra, i když stojí mnohem dál. Nápad na studii si zřejmě přivezl z Holandska, kde byl krátce na stáži. Tam takové studie také dělali, ostatně jako v mnoha jiných zemích světa," říká Václav Červenka, pod jehož vedením se Widimský poprvé k operacím srdce dostal a u něhož se angioplastikám učil. "Měl tehdy zhruba dva roky po promoci a byl velmi pilný," hodnotí Červenka.
Cenu jsem si neudělil sám
Sám profesor Widimský ovšem rozpaky kolegů nechápe. "Nejprve musím podotknout, že jsem si cenu neudělil sám, byla tu nějaká komise. Navíc cena mi nebyla udělena za první angioplastiku, v té době jsem byl skutečně ještě kluk. Dali mi ji za vědeckou činnost, která s tím souvisela," brání se.
Po celou svou kariéru se prý snažil zpřístupnit angioplastiku širokým vrstvám obyvatelstva. A povedlo se. "Když jsme s angioplastikou začínali, mělo ji sotva sto lidí. Dnes se zákroku podrobí ročně na sedm tisíc lidí s infarktem myokardu," řekl. Plošné léčení všech pacientů podle něj zavedlo Česko jako první země na světě.
Totéž si myslí i Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace, která je laureáty navrhuje. Ocenění prý lékaři přiřkla za mimořádné pracovní nasazení v posledních dvaceti letech. A za studie, které ovlivnily léčbu infarktu nejen v Česku, ale i jinde ve světě. "Výsledky této práce se staly doporučením pro lékaře v Evropě i USA," vysvětluje komise.
Řadu kolegů to přesto nepřesvědčilo. "Když cenu přebíral, mohl se alespoň zmínit o všech těch lékařích, kteří angioplastiku prováděli před ním a u nichž se jako absolvent školil," domnívá se Václav Červenka i další lékaři.
Případem se bude pravděpodobně zabývat i Česká lékařská komora. "Teď se vám k tomu proto nemohu vyjadřovat. Jakýmkoliv prohlášením bych totiž předem diskvalifikoval odborné stanovisko komory," řekl šéf komory Milan Kubek.
Česká Nobelovka |
Vláda uděluje "Národní cenu za vědu" od roku 2005. Dotuje ji milionem korun. Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice a někdy se o ní hovoří jako o české Nobelově ceně. Spojena je s projektem Česká hlava, který byl vyhlášen v roce 2002 na podporu vědecké a technické inteligence.
Letos ji získal uznávaný český kardiolog profesor Petr Widimský. Obdržel ji za svůj mimořádný přínos k rozvoji léčby akutního infarktu myokardu metodou tzv. koronární angioplastiky.
Profesor Widimský je přednostou III. interní kardiologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Je to viceprezident Evropské kardiologické společnosti a předseda České kardiologické společnosti.
Angioplastika je katetrizační metoda. Z třísla nebo ze zápěstí se z jednoduchého vpichu zavede do tepny tenká ohebná hadička o průměru asi dva milimetry. Vede se až do srdce. Touto hadičkou se vede tenký drátek a po něm jako po kolejničce balonek, kterým se roztáhne zúžené místo v cévě. Pak se balonek vymění za kovovou výztuž, která se vtlačí do stěny cévy, aby zabránila jejímu opětovnému zúžení. |