Rusista: Připojení Krymu čeští Rusové vítají. Pomůže lidem

Domácí
17. 3. 2014
Po oznámení výsledků referenda se na Krymu bouřlivě slavilo.
Po oznámení výsledků referenda se na Krymu bouřlivě slavilo.

"Sice se jim v Rusku nelíbilo, ale s připojením Krymu souhlasí, obyvatelům se tam uleví," shrnuje názory ruských krajanů předseda České asociace rusistů Jiří Klapka. "A nejde tu o nějaké velkoruské vlastenectví," řekl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.

Rusové nemají v Česku, alespoň podle průzkumů, příliš dobré jméno. Současné napětí tomu jistě nepomáhá...

Mluvil jsem teď s několika z nich a spíš naopak, lidé jim prý různě v hospodách, na přátelských setkáních vyjadřují podporu.

Jiří Klapka.Z Ruska je prostřednictvím médií slyšet takřka jednohlasná podpora připojení Krymu. Vidí to tak i ruští krajané v Česku?

Pokud se to má říci vyhraněně, černobíle, tak ano.

Je to výrazem vlastenectví, velkoruských idejí?

To bych neřekl, spíš co je v tuhle chvíli lepší pro klid. Bude to lepší pro obyčejné lidi, kteří tímto pochopitelně strádají nejvíc. O vlastenectví a nějakých velkoruských postojích to není, to se mi nezdá. Ti lidé v podstatě nejsou v Rusku, protože jim tam systém vadil, ale mají velké sociální cítění.

Odsud se jeví, že Rusové vidí celý kyjevský Majdan jako fašisty a banderovce. Jak tyto postoje vnímáte?

Já jsem v Kyjevě nebyl, ale vycházím z toho, co mi řeknou kamarádi, kteří tam byli či jsou. Třeba naše sbormistryně ze sboru asociace rusistů tam teď půl roku pečuje o příbuzné a skutečně je z těch ultranacionalistů trošičku zděšená. Ne trošičku, hodně zděšená.

Nicméně Ukrajina je neklidná delší dobu a situace Krymu byla vždy trochu zvláštní.

Já jsem tam byl před třemi lety na rusistické konferenci, zasedání Světového výboru rusistů, kde mám to potěšení být v prezidiu. Už tehdy jsme cítili nervozitu. Ti ukrajinští obyvatelé, jejichž rodným jazykem je ruština, byli dosti nervózní z jazykového zákona, v němž se rušila ruština jako úřední jazyk.

A hovořilo se tehdy o možnosti odtržení Krymu či návratu k Rusku?

Ani náhodou, ani náznakem. Jak se bavím s rusky hovořícími kolegy tady v Česku, tak roznětkou byly až nedávné události z Kyjeva. Z toho vzešla veškerá ta současná nervozita.

Anketa:

Myslíte, že by Česko mělo uznat svrchovaný stát Krymská republika a podpořit jeho vstup do Ruské federace?

V českých médiích převládají názory opačné, terčem kritiky je spíš Kreml.

Může to být tak i tak, já bych každopádně nerad soudil. Pro mě osobně však není směrodatný ani názor pana Schwarzenberga (bývalý ministr zahraničí, nyní poslanec, šéf TOP 09 - pozn. red.), ani pana Štětiny (zpravodaj z Ruska, lidskoprávní aktivista, senátor za Stranu zelených a teď za TOP 09 - pozn. red.). Necítím od nich objektivitu. Ale v současné době je na Krymu člověk, kterého si vážím jako novináře, Standa Berkovec (pracoval pro řadu rádií i televizí, nyní je poslancem za ANO - pozn. red.). Myslím, že má skutečně objektivní informace a vždy dělal reportáže ‚padni, komu padni'. Ale obecně je přístup českých médií jednostranný.

A jak to vnímají tito ruští krajané?

Česká asociace rusistů sdružuje kantory, vědce, překladatele i umělce a máme kontakty také s ruskými učiteli, kteří tady působí, či s kumštýři v Národním divadle, ve Státní opeře i s rusky hovořícími občany, kteří pracují třeba v organizacích řízených ministerstvem kultury. Mají v podstatě podobný názor, ne-li stejný jako já: česká média nejsou objektivní. Raději se ani s nimi nebaví.

Autor: - mav -Foto: ČTK/AP , Česká asociace rusistů

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné