Neúspěch penzijní reformy zřejmě vyděsil i ministerstvo práce a sociálních věcí. Ještě v dubnu vypsalo zakázku na tisk a aktualizaci manuálu k důchodové reformě za více než 400 tisíc korun. Nyní ji zrušilo s kuriózním odůvodněním.
"V průběhu zadávacího řízení došlo k výrazné změně v koncepci zajištění daných služeb požadovaných zadavatelem v rámci této veřejné zakázky a rovněž ke změně rozsahu služeb, jež bude nutno u zadavatele zajistit prostřednictvím externích dodavatelů," konstatovalo ministerstvo vedené Františkem Koníčkem při zrušení tendru. "Zadávací podmínky, zejména definice předmětu plnění veřejné zakázky, již neodpovídají potřebám zadavatele a zadavatel nemá nadále zájem na plnění tak, jak je jimi vymezeno. Zadávací podmínky veřejné zakázky tak v důsledku změny okolností neodpovídají aktuálním a budoucím požadavkům zadavatele," dodalo.
Na otázku, jak se změnily zadávací podmínky, zda to znamená, že již na důchodové reformě netrvá a zda vypíše zakázku novu, ministerstvo práce on-line deníku TÝDEN.CZ příliš konkrétně neodpovědělo. "Nyní nevidíme potřebu dotisknout manuál k důchodové reformě a pokud by tato potřeba vyvstala, zvažuje se hospodárnější řešení, že by tak ministerstvo práce a sociálních věcí učinilo vlastními zdroji," odpověděla mluvčí úřadu Štěpánka Filipová.
Hlavní část penzijní reformy, konkrétně nový, takzvaný druhý pilíř zavedla bývalá vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM od počátku letošního roku. Lidé si v jeho rámci mohou odvádět část sociálního pojištění ze státního pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností. Podmínkou je, že dají část peněz ze svého. Budou pak sice po odchodu do penze pobírat druhý důchod, ten státní ovšem budou mít kvůli nižším odvodům menší.
Zájem o nové spoření však není příliš velký, do druhého pilíře v prvním půlroce vstoupilo pouze 74,5 tisíce lidí. Za červenec jich pak vstoupily necelé dva tisíce. Nečasova vláda i penzijní společnosti jich čekaly několikrát více. Proto se ministerstvo financí ještě za bývalého ministra Miroslava Kalouska (TOP 09) rozhodlo upravit některé parametry nového spoření. Mimo jiné chtělo otevřít druhý pilíř znovu lidem starším 35 let. Pro ty totiž je možnost vstupu od letošního července uzavřena. Pozitivní novinkou by byla i možnost z druhého pilíře vystoupit. To v současnosti není možné. Kalousek to chce lidem umožnit po pěti letech spoření, ale jen na tři měsíce.
Vláda Jiřího Rusnoka novelu exministra Kalouska odmítla. Podle premiéra vláda považuje takovou změnu za nesystémovou. "To jsou věci, které mají fungovat desítky let. Představa, že budeme upravovat legislativu sociálního zabezpečení formou poslaneckých pozměňovacích návrhů po půl roce fungování nové právní úpravy, je neskutečná," řekl novinářům Rusnok. Dodal, že návrh by měl také negativní fiskální dopady. Podle Rusnoka záležitost vyžaduje širší analýzu a navrhovatelé by pro změnu měli hledat širší politickou podporu.