Téměř polovinu antibiotik čeští lékaři předepisují zbytečně. Léčí s nimi totiž i chřipku nebo nachlazení. Antibiotika tak ztrácejí svoji účinnost a léčba lehčích onemocnění je náročnější a dražší. Protože jde o globální problém, česká vláda si ho zvolila jako jedno z hlavních témat předsednictví Evropské unii.
Rozumné předepisování antibiotik může nejen obnovit jejich účinnost, ale zároveň ušetřit spousty peněz za zbytečně předepsané léky. "Celých čtyřicet dva procent antibiotik lékaři předepisují zbytečně. Používají je i na virová onemocnění, jako je chřipka a nachlazení," vysvětluje primář Oddělení klinické mikrobiologie pražské Nemocnice Na Homolce Vlastimil Jindrák. Lékař spolupracoval na projektu Evropské unie, který měl objektivně zhodnotit používání antibiotik.
Vzorem Belgie, Francie i Skandinávie
Nejvyspělejší systém ze zúčastněných zemí mají podle výsledků projektu Belgie, Rakousko a Slovinsko. Dobře zorganizovaný preventivní systém mají podle Jindráka i v Holandsku a zemích Skandinávie.
K TÉMATU: Češi pomáhají pochopit, jak bakterie vzdorují antibiotikům
Přestože Česká republika pořád má dostatek zabírajících antibiotik, mohla by si podle něj vzít příklad z Francie. Ta měla ještě před pěti lety nejvyšší spotřebu antibiotik v Evropě. Do letošního roku se jí podařil téměř třicetiprocentní pokles. "Zorganizovali plošné celostátní kampaně zaměřené na veřejnost i na předepisující lékaře. A díky tomu se z prvního místa posunuli mezi země se střední spotřebou," popisuje Jindrák. "Za každé euro vložené do kampaně Francie navíc ušetřila čtrnáct eur na lécích," dodává.
První jednání v dubnu
Globální problém masového užívání antibiotik si uvědomuje i české ministerstvo zdravotnictví. Antibiotika proto budou jedním z hlavních témat českého předsednictví Evropské unii. "S evropskými zeměmi už jednáme, v době našeho předsednictví bude spolupráce ještě užší," slibuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. "Důležitým úkolem je začít evidovat nákazu v nemocnicích, údaje vyhodnotit a udělat opatření," plánuje.
První konference Evropské unie, kde se bude odolnost a užívání antibiotik projednávat, je plánovaná na duben příštího roku.
Foto: Tomáš Nosil