S <span>kradenou značkou</span> pro plnou nádrž

Domácí
18. 2. 2008 09:00
Krádež auta (ilustrační foto).
Krádež auta (ilustrační foto).

Čerpací stanice (ilustrační foto).Stačí k tomu dvě vteřiny. Zloděj se přitočí k vašemu autu, odtrhne registrační značky a zmizí. A zatímco jste ztrátu ještě ani nezjistili, auto s vaší SPZ už třeba bez placení ujíždí od benzinové pumpy. Pak vás najednou navštíví policie.

Když v neděli v půl sedmé ráno zazvonil v Chyškách u Milevska telefon, nestačila se sedmadvacetiletá Linda Zítková divit. „Vaši espézetku zachytily bezpečnostní kamery při páchání trestného činu," oznámila jí suše policistka. S jejím autem měl někdo vyloupit banku na Kladně.

Zítková jela ten víkend vlakem za rodiči. Své auto nechala zaparkované v Tursku u Prahy, a tak vůbec netušila, co se s ním děje. „Myslela jsem, že mi ho někdo ukradl," říká. Okamžitě vyrazila zpátky, ale vše se po příjezdu do Turska vysvětlilo: auto na místě stálo dál, jen registrační značky byly pryč.

Plnou! A spěchám

„Podobné případy se množí, máme jich v poslední době hodně," říká o krádežích SPZ pražský policejní mluvčí Ladislav Bernášek. Nejčastěji však zloději kradou registrační značky z jiného důvodu - zneužívají je při čerpání benzinu.

Třeba Petra Adama začali policisté uhánět poté, co si na pražské jižní spojce u čerpací stanice OMV nabral v noci plnou nádrž, ale nezaplatil. „Věděl jsem, že jsem tam vůbec nebyl a benzin nebral," hájil se Adam. Bezpečnostní kamery na stanici zachytily totiž jeho SPZ. Ze záznamu - naštěstí pro majitele auta - však bylo také patrné, že registrační značka byla na úplně cizím voze.

„Málokdy se stane, že by si zloději přimontovali značky na stejný typ auta včetně barvy. Kdyby ano, pak by se lidem, kteří o značky přišli, hodně těžko dokazovalo, že to nebyli oni, kdo bral benzin," uznává Bernášek s tím, že pak by vše záleželo na dokazování.

Ilustrační fotoŽe se registrační značky stále častěji zneužívají pro  krádež benzinu, potvrzuje i vedoucí oddělení evidence motorových a přípojných vozidel na pražském magistrátu Petr Mareček. „Víme o tom. Denně měníme tak padesát až šedesát značek, které byly ztracené, poškozené nebo právě odcizené," podotkl. Evidenci pouze ukradených značek však magistrát ani policie nevedou.

Praktiky zlodějů potvrzují i čerpací stanice samy. „Ano, děje se to. Proto jsme zvýšili spolupráci jednotlivých stanic. Pokud takový případ zaznamenají, nehlásí to jen policii, ale také dalším pumpám," sdělil mluvčí OMV ČR Viktor Kučera. Zaměstnanci si tak dávají vědět například to, o jaký typ auta šlo, jakou mělo barvu a registrační značku. „Díky tomuto propojení a spolupráci s policií se nám třeba podařilo zastavit člověka, který se Škodou Fabií objížděl jednu čerpací stanici za druhou, všude bral plnou nádrž a nikde samozřejmě neplatil," říká Kučera.

Se stejným problémem jako OMV se potýkají pumpy v celé republice, nejčastěji ve velkých městech. V malých obcích k takovým případům nedochází, zřejmě proto, že se tam lidé navzájem více znají.

Inkognito za hranice

Problém je také v tom, že lidé, kterým někdo značku ukradne, stráví dost času na policii při sepisování protokolu a pak ještě za nové značky musejí zaplatit. „Platí se vždycky, protože nijak nerozlišujeme, jak ke ztrátě značky došlo," říká Mareček. Dvě nové tabulky vyjdou na čtyři sta korun. Dalších padesát korun musí ještě každý zaplatit jako poplatek za změnu.

Krádež auta (ilustrační foto).Zloději zneužívají značky také k tomu, aby mohli jednodušeji vyvézt ukradené auto za hranice. „Udělají to tak, že odmontují značky a přidělají je na ukradené auto. Než někdo nahlásí, že mu chybějí značky, většinou to nějakou dobu trvá. Rozhodně si toho lidé všimnou později než toho, že jim zmizelo celé auto. Zloději tak mají více času, než je policisté zaregistrují," vysvětluje policejní mluvčí.

Policisté se s magistrátem shodují i v dalším bodě - krádež registrační značky je dnes otázkou dvou sekund. „Dříve musela být značka přišroubovaná. Nyní stačí, aby byla přichycená tak, aby nedošlo k její ztrátě," upozorňuje Mareček. Značky jsou v dnešní době nejčastěji jen zacvaknuté v umělohmotné destičce. „Jestli se chtějí lidé proti krádežím trochu bránit, měli by si je zase raději začít šroubovat. To alespoň neprofesionální zloděje odradí," doporučuje Bernášek.

Zlodějům, kteří značky kradou, téměř nic nehrozí. Škoda totiž většinou nepřesahuje pět tisíc korun, takže se vše řeší v přestupkovém řízení. Pachatelé mohou nejvýše zaplatit pokutu a ta se pohybuje v řádech tisíců korun.

Foto: Jan Zatorsky, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ