Právní povědomí veřejnosti v Česku se za uplynulých 15 let podle ombudsmanky Anny Šabatové podstatně zvýšilo. Lidé podle ní více znají svá práva a mnozí z nich se nebojí za ně bojovat. Zdůraznila, že situace by mohla být ještě lepší, kdyby se v budoucnu vyučovaly základy práva na středních i základních školách. Ombudsmanka uvedla, že i její kancelář se snaží zvyšovat právní povědomí.
Institut ombudsmana vznikl v ČR v lednu 2000, přičemž prvním českým ochráncem práv se stal někdejší advokát a soudce Otakar Motejl a jeho zástupkyní právě Anna Šabatová. Posláním úřadu je chránit občany před byrokratickým přístupem státu.
Ombudsman a jeho zástupce tak mohou řešit pouze stížnosti související s činností státních institucí. V počátečních letech spadalo zhruba 40 procent podnětů lidí do působnosti ombudsmana, nyní je to již bezmála 60 procent. Podle Šabatové je to jedním z důkazů většího právního povědomí lidí. Za dobu existence kancelář ombudsmana řešila přes 86 tisíc stížností.
"I tam, kde nemůžeme přímo pomoci, protože je věc mimo naši působnost, se snažíme poradit, jak by měl občan postupovat dál. Někdy dáme jen útěchu," uvedla Šabatová. Například loni dostala 8200 podnětů, tedy o 150 více než předloni. Většina z nich se tradičně týká sociálních otázek, dále stavebnictví a bydlení.
Ombudsmanka zdůraznila, že kancelář veřejného ochránce se snaží být co nejblíže veřejnosti. Novinkou jsou návštěvy krajů. Letos jich zástupci ochránkyně navštívili šest, do konce roku budou jednat s vedením zbývajících hejtmanství.
Šabatová připomněla, že ona i její předchůdci připomínkovali v Poslanecké sněmovně již 300 zákonů a z vlastní iniciativy vedli přes 500 šetření, naposledy například k činnosti ústavů pečujících o seniory s duševními nemocemi a demencí.
V Brně ve čtvrtek k 15. výročí činnosti ombudsmana v ČR začala konference, na níž se Šabatová setká se svými evropskými kolegy, aby si vyměnili zkušenosti.