Ukrajinská poslankyně Nadija Savčenková se během návštěvy Česka setká se zástupci neziskových organizací i poslanci. Sdělil to lidovecký europoslanec Pavel Svoboda, který ji do Prahy pozval. Svoboda uvedl, že Savčenková má v Česku řadu příznivců. Vojenská letkyně a politička byla v Rusku zatčena a souzena kvůli podílu na vraždě dvou ruských novinářů během konfliktu na východě Ukrajiny. Svou vinu nikdy neuznala, uvádí, že byla do Ruska zavlečena násilím poté, co ji zajali proruští separatisté.
"Vím, že spousta lidí v České republice dělala akce na její podporu," uvedl Svoboda. "Já jsem se zapojil do protestní hladovky za propuštění Savčenkové, kterou jsme drželi s kolegy z Evropského parlamentu, kde jsem se s paní Savčenkovou také setkal," uvedl Svoboda.
Savčenková podle něj tehdy vyjádřila přání lépe poznat Prahu, kde neplánovaně strávila několik hodin, když letěla do Bruselu. Svoboda dodal, že projevila zájem setkat se s řadou osobností, ale jejich jména neprozradil.
Poslankyně ukrajinského parlamentu bude v Česku od středy do pátku. Během prvního dne se v prostorách Knihovny Václava Havla setká se zástupci neziskových organizací. Ve čtvrtek vystoupí na tiskové konferenci v pražském paláci Lucerna. V pátek ráno ji čeká setkání s členy parlamentu.
Svoboda zdůraznil, že návštěva Savčenkové nemá být politickou akcí. Připustil však, že by mohla vyvolat kritické reakce. "Umím si představit, že řada lidí z toho nadšená nebude," uvedl.
Savčenková byla zatčena v červnu 2014 a v ruském vězení několikrát držela hladovku jako protest proti svému zadržení a nespravedlivému procesu. Loni na konci března byla uznána vinnou z nezákonného překročení ruských hranic a z vraždy dvou ruských novinářů, kteří byli zabiti v létě 2014. Soud jí vyměřil trest 22 let vězení. V květnu 2016 byla Savčenková propuštěna výměnou za dva Rusy odsouzené na Ukrajině.
Po návratu do vlasti se Savčenková začala výrazně angažovat v politice. Usiluje zejména o propuštění dalších vojenských zajatců. Nedávno se kvůli tomu setkala s vůdci proruských separatistů.
Propuštění Savčenkové z ruského vězení loni v březnu podpořila řada českých politických představitelů, a to i na mezinárodní půdě. Ministerstvo zahraničí adresovalo výzvu k propuštění přímo Rusku. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chtěl požadavek na propuštění ukrajinské pilotky prosadit také do závěrů summitu EU. Podpořili ho v tom čeští senátoři. Snahu o to, aby se za osvobození Savčenkové postavila sněmovna, zastavili poslanci KSČM. Petici za její propuštění, s níž následně přišla TOP 09, podepsalo 90 poslanců.
Poslanci TOP 09 se chystají i na páteční schůzku. "Plánuji se s ní setkat, stejně jako celý klub TOP 09 v pátek ráno," uvedl místopředseda strany Marek Ženíšek. "Těším se na debatu o současné situaci na Ukrajině," dodal.
Mluvčí vlády Martin Ayrer sdělil, že nemá informace o tom, že by se chystalo setkání Savčenkové s premiérem.