Sedmatřicetiletý člen KSČM z Ostravy-Vítkovic Michal Kesudis obžalovaný ze schvalování sebevražedného útoku na české vojáky loni v Afghánistánu soudu řekl, že v textu na internetu byl jízlivý, za obsahem si ale stojí. Hrozí mu až tříleté vězení. Podle soudního znalce bylo jeho vyjádření společensky nepřijatelné. Soudkyně projednání odročila na konec srpna kvůli dalším důkazům.
Případ začal projednávat Obvodní soud pro Prahu 6. Státní zástupce citoval v obžalobě text, který Kesudis napsal loni počátkem července na svůj profil na sociální síti Facebook a zkopíroval na profil armády.
"Tak jsem někde četl, že se osamocenému afghánskému vlastíkovi na jízdním kole podařilo odvařit čtyři naše žoldáky. Přijel k nim a jen, co ho spatřili, šli srát, totálně na odpis. To, co se jim stalo, si po čertech zasloužili. Jsem vděčný, že nás těch šmejdů zbavili. Čeští žoldáci patří s těmi americkými k těm nejzkurvenějším," napsal Kesudis. Podle žalobce tím schvaloval trestný čin a projevil sympatie k hnutí směřujícímu k potlačení práv člověka.
Sebevražedný útok v Afghánistánu si vyžádal životy pěti českých vojáků. Čtyři zemřeli na místě, pátý po převozu do nemocnice v Česku.
Kesudis soudu řekl, že své vyjádření přehnal a byl jízlivý. "Přehnal jsem to, ujel jsem. Dalo by se to napsat líp, abych se někoho nedotkl a aby to bylo srozumitelnější. Nikdy jsem neschvaloval trestný čin, nehlásím se k hnutí směřujícímu k potlačení práv člověka," řekl.
Podle svých slov chtěl vyjádřit svůj nesouhlas k práci vojáků v Afghánistánu, kterou považuje za okupační. Za obsahem sdělení si prý stojí. "Hájil jsem jen, nebo chválil, ozbrojený odpor proti ozbrojenému tyranovi. Nicméně to není podstatou toho, co jsem napsal. Armáda se změnila v žoldnéřské vojsko a nástroj agrese. Byl jsem hodně jízlivý. Nebylo to správné, nikdo si nezaslouží, aby se s ním takto jednalo. Pokud jde o obsah, za tím si stojím," dodal.
Soudkyně také vyslechla znalce, který uvedl, že Kesudisův text byl "silně společensky závadový" a nepřijatelný.
Kesudisův advokát navrhoval řadu důkazů spojených s prací vojáků v Afghánistánu a také mezinárodními smlouvami, například ekonomické zdůvodnění mise, a také svědectví muže, který prý obžalovaného dobře zná a může prokázat, že není fanoušek hnutí Taliban.
Soudkyně většinu návrhů zamítla kvůli nadbytečnosti. Chce ale při dalším jednání, které nařídila na 31. srpna, probrat rozkazy týkající se vojenských patrol, především jak se mohou po Afghánistánu pohybovat, a co je jejich úkolem.
Kesudis se v době výroku, který je již ze sociálně sítě smazaný, živil jako operátor, nyní je nezaměstnaný. Členství v KSČM má kvůli kauze pozastavené. Po zveřejnění komentáře se jím začala zabývat policie a státní zástupce nakonec podal k soudu obžalobu.
Na skupinu elitních českých vojáků zaútočil výbušninou sebevrah 7. července, když byli na pravidelném výjezdu mezi civilisty. K vraždě se přihlásilo hnutí Taliban. Útok nepřežili čtyři výsadkáři, pátý zemřel na následky zranění později při převozu do vlasti.