Za politickou katastrofu považuje bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nadcházející odchod Británie z Evropské unie. V rozhovoru poskytnutém rakouskému listu Die Presse am Sonntag varoval rovněž před Ruskem, které se podle něj může stát evropským hegemonem.
Nechuť Čechů přijímat uprchlíky podle exministra souvisí také s absencí moře. V rozhovoru Schwarzenberg rovněž kritizoval rakouské politiky: například ministr zahraničí Sebastian Kern podle něj propadá populismu.
Bez Spojeného království bude na Evropskou unii "smutný pohled", uvedl Schwazenberg s tím, že to samé bude platit i naopak. EU bude chybět "anglické myšlení", které podle něj spočívá mimo jiné v "potěšení z protikladného názoru". "Evropa, kterou bude - ošklivě řečeno - určovat francouzský centralismus, který se bude provádět s německou pečlivostí, mě naplňuje hrůzou," řekl bývalý šéf české diplomacie.
Nechuť velké části obyvatel Česka přijímat uprchlíky podle Schwarzenberga souvisí mimo jiné s tím, že Češi žijí ve vnitrozemí. "Portugalsko a Česko mají zhruba stejný počet obyvatel. Ale v době, kdy se Portugalci plavili až do Perského zálivu, do Angoly, Mosambiku, Brazílie a Indie, čeští kupci se dostali nejdál do Norimberku, a když byli odvážní, tak do Benátek. To zanechalo následky. A komunistická doba nás znovu zcela uzavřela," uvedl.
Zlaté časy jsou podle Schwarzenberga v Evropě dávno pryč. Kontinent sice podle něj nečeká velká válka, "k menším konfliktům v rámci jednotlivých států ale docházet bude". Současní evropští politici jsou ve srovnání s Winstonem Churchillem, Konradem Adenauerem či Charlesem de Gaullem jaksi "nudnější". Důvodem je mimo jiné to, že nadaní lidé v posledních desetiletích směřovali spíše do byznysu než do politiky, míní exministr.
Evropské politiky Schwarzenberg kritizoval také kvůli nedostatečnému zájmu o konflikt na Ukrajině. "Pokud se Rusku podaří nějakým způsobem si Ukrajinu opět podrobit, pak bude jasné, kdo se stane v Evropě hegemonem 21. století," varoval.
Kritiku si od něj vysloužili také rakouský kancléř Christian Kern a jeho ministr zahraničí Sebastian Kurz, kteří nedávno požadovali ukončení přístupových jednání s Tureckem. Podle Schwarzenberga ale ani jeden z nich nesměřoval své výroky navenek, ale směrem "k domácímu voličstvu".
Také rakouští komentátoři už dříve v této souvislosti upozorňovali, že Kern a Kurz přitvrdili směrem k Turecku kvůli rostoucím preferencím pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Šéfovi rakouské diplomacie jeho bývalý český kolega v této souvislosti vyčetl dokonce "sklon k populismu".