Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se omluvil francouzské straně za publikaci údajného záznamu rozhovoru českého premiéra Mirka Topolánka a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v týdeníku Reflex. Podle šéfa české diplomacie došlo na jeho úřadu "očividně k pochybení" a celá věc se nyní vyšetřuje. Český velvyslanec ve Francii Pavel Fischer v prohlášení autenticitu záznamu kategoricky popřel.
Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg se pokusil odvrátit hrozící diplomatický konflikt. Francouzským diplomatům se omluvil za to, že do médií unikl záznam neformálního rozhovoru českého premiéra Mirka Topolánka s francouzským premiérem Nicolasem Sarkozym.
ČTĚTE TAKÉ: Euroostuda. Češi neudrželi Sarkozyho tajemství
"Zodpovědnost beru na sebe a francouzské straně se za tuto nepřípustnou příhodu a fakt, že se takový zavádějící text objevil, velice omlouváme," uvedl Schwarzenberg. Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová dodala, že ministerstvo nebude komentovat, do jaké míry se text shoduje s interními dokumenty ministerstva.
Francouzi: Omluva se přijímá
Schwarzebergova omluva přišla právě včas. Zveřejnění záznamu totiž způsobilo na francouzské ambasádě v Praze nemalé rozčarování. "Obsah jednání prezidenta republiky s jeho zahraničními kolegy má vždy důvěrný charakter. Jsme proto nepříjemně překvapeni, že dnešní český tisk uveřejnil články, které jsou údajným záznamem setkání prezidenta republiky a českého předsedy vlády," uvedla mluvčí velvyslance Marianne Barkan-Cowdyová. "Bereme na vědomí, že ministr zahraničních věcí České republiky a český velvyslanec v Paříži vydali komuniké, která odsuzují zveřejnění a obsah takových článků."
"Článek zveřejněný v dnešní Mladé frontě Dnes jsem četl. Nechce se mi věřit, že by toto někdo chtěl připisovat prezidentu Francouzské republiky nebo premiérovi České republiky a vydávat za záznam z nějakého jednání. U všech jednání s prezidentem Francie jsem byl přítomen a text nepoznávám. Musím kategoricky popřít spekulace o autenticitě textu. Nepovažuji za vhodné publikovat podobné články v době, kdy je tolik třeba důvěry mezi členskými zeměmi EU," uvedl v mailovém prohlášení český velvyslanec ve Francii. Mladá fronta Dnes publikovala redakční článek o dokumentu v Reflexu, ze kterého citovala některé pasáže, jiné zkrátila.
Pod textem v týdeníku není nikdo podepsán, ačkoliv jej redakce doplnila vsuvkami, které mají čtenářům lépe vysvětlit, o čem oba politici diskutují. "Můžete si jednak vychutnat kouzlo nepředstírané velmocenské politiky, která na Českou republiku čeká během předsednictví Evropské unii. Můžete se i místy pobavit tím, jak spolu jednají zástupci dvou států," napsal k materiálu v časopise jeho šéfredaktor Pavel Šafr.
ČTĚTE TAKÉ: Sarkozy mluví rychleji, než myslí, soudí Havel
Text je podle Reflexu oficiálním záznamem rozhovoru českého premiéra a francouzského prezidenta 31. října v pařížském Elysejském paláci. Mimo jiné z něj plyne, že Sarkozy tlačil na to, aby jeho země i nadále předsedala Středomořské unii, tedy skupině, v níž spolu jednají státy EU a země okolo Středozemního moře. Sarkozy přitom podle textu použil i výrazy, které nelze označit za diplomatické. "Víš, co to je, být sám proti všem těm Arabům? Mít je na telefonu? Jsou hrozní, přísahám," cituje jej například Reflex. Česká republika by měla stát v čele tohoto uskupení po Francii automaticky, jako nová předsednická země EU v první polovině příštího roku.
Topolánek podle záznamu v této věci v Paříži ustoupil, byť s obavou, aby se věc nestala precedentem. Sarkozy pak slíbil, že Českou republiku podpoří na dva roky v její silné pozici ve východní Evropě. "Zůstaneš předsedou východní Evropy. Potřebuješ mne," řekl Topolánkovi podle Reflexu. Český premiér při stejném rozhovoru prosadil, že český zástupce mohl jako člen francouzské delegace být ve Washingtonu přítomen jednání skupiny G20 o světové finanční krizi.
Foto: AP