Strana Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska naplno rozjíždí vlastní stranickou akademii TOPAZ. Místo původně slibované zaoceánské spolupráce si nakonec vystačí s "mozky" z Evropy. Třeba s exministrem Slovenska.
TOPAZ, jak se vzdělávací akademie TOP 09 jmenuje, vznikl už na začátku letošního roku a jeho cílem je pěstovat "chytřejší" straníky, na které chce strana lákat voliče třeba v nadcházejících krajských a senátních volbách. Protože ale předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg už na podzim roku 2010 slíbil, že v Česku založí vlastní odborný think-tank, vstupují nyní do projektu i některé známé osobnosti.
"TOPAZ by měl být inkubátorem nových myšlenek, alternativních názorů a zároveň prostorem pro práci expertů. Očekáváme od něj, že bude nejen nastolovat témata, ale také nabízet vlastní řešení," popsal stranické představy místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.
Po roce a půl snažení se Schwarzenbergovi podařilo "ulovit" slovenského ekonoma a ministra financí v kabinetu Ivety Radičové Ivana Mikloše či španělského historika José Manuela Serrana Alvareze. Z tuzemských odborníků pak ve správní radě TOPAZ usednou rektor Vysokého učení technického v Brně Karel Rais, bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, ředitel Ústavu světových dějin Filozofické fakulty UK Martin Kovář, člen vládního NERV Miroslav Zámečník a sociolog Hynek Jeřábek.
"Všechny tyto entity mají zvýšit odborný pohled na určitou problematiku. V mém případě ekonomii," komentoval své angažmá v TOPAZ Zámečník.
Spřízněné vzdělávací instituce a "mozkovny" mají i další politické strany. Občanští demokraté školí své straníky v institutu CEVRO, sociální demokraté spolupracují s Masarykovu demokratickou akademií. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka také stojí za think-tankem Cesta (Centrum pro sociálně tržní ekonomiku a otevřenou demokracii). Vlastní názorové hnízdo CEP (Centrum pro ekonomiku a politiku) založil už před lety i současný prezident Václav Klaus.
Schwarzenberg původně sliboval, že všechny ostatní strany předčí tím, že do Prahy přivede americký think-tank. "Potřebujeme tu přednášející osobnosti ze zahraničí, ne se jen bavit mezi sebou, s nadhledem, který jde od Bílých Karpat k Šumavě," prohlašoval v listopadu 2010. Transatlantickou spolupráci se ale nepodařilo vyjednat.