Schwarzenberg vlastizrádce? Nesmysl, shodují se žalobci
27.08.2008 07:30 Původní zpráva
Sabotérem a vlastizrádcem nazval v červenci student Martin Kadrman ministra Karla Schwarzenberga. Mladík nepřekousl podpis smlouvy o vybudování americké radarové základny a podal na šéfa resortu zahraničních věcí trestní oznámení. Podle státního zastupitelství však k trestnému činu nedošlo, což potvrdili i vrchní žalobci.
"Na občanský nesouhlas má právo, ale podpis mezinárodní smlouvy nemůže být považován za trestný čin,“ tlumočila názor žalobců Štěpánka Zenklová.
Kadrman se však s rozhodnutím Vrchního státní zastupitelství nemíní smířit. "Součástí zamítnutí nebyl žádný právní rozklad, který by vysvětloval jejich verdikt,“ stěžuje si student. A plánuje další krok. Chce oslovit nevyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. "Měla by prošetřit postup městských i vrchních státních žalobců,“ řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Kadrman.
K TÉMATU: Co podepsal Schwarzenberg? Odtajněny první body
Za sporem "ministr versus student“ lze hledat i politický podtext. Kadrman je totiž členem Krajského výkonného výboru ČSSD v Pardubickém kraji. A ve vnitrostranickém referendu řekla "NE“ radaru drtivá většina hlasující členské základny socialistů. Přestože právě za vlády sociální demokracie začala první jednání o americkém radaru v Česku.
Třináct nespokojených
Žalobcům nakonec na stůl přišlo hned několik trestních oznámení, jež mají stejného jmenovatele: americký radar v Brdech. "Evidujeme v současnosti nejméně šest podobných podání,“ řekla Zenklová. Některá obviňují pouze ministra, jiná vlastizrádcem nazývají i premiéra Mirka Topolánka (ODS).
ČTĚTE TAKÉ: Radar: ani po válce na Kavkaze opozice nebude pro
I za nimi stojí Martin Kadrman. Pomáhal podle svých slov sestavit hned dvanáct trestních oznámení. "Ozvala se mi spousta lidí a někteří z nich se rozhodli postupovat stejně jako já,“ potvrdil Kadrman. Ani jim se však další pozornosti žalobců nedostalo a byly založeny. "Plánuji podat stížnost k vrchnímu státnímu zastupitelství,“ řekla on-line deníku Martina Landergott, která poslala jedno z dvanácti trestních oznámení.
Dohodu o umístění amerického radaru podepsali ministři zahraničí Spojených států a Česka Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg 8. července v Praze. Nyní zbývá stvrdit podpisem ještě smlouvu SOFA, která upravuje pobyt amerických vojáků na našem území. Vláda o ní bude jednat v září.
Foto: Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.