Sdružení Vietnamců chce po Babišovi omluvu

Domácí
16. 3. 2015 17:21
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Předseda Svazu Vietnamců v ČR Hoang Dinh Thang žádá omluvu od ministra financí Andreje Babiše (ANO) za výrok, že vietnamští provozovatelé prodejen s potravinami "jak známo, neplatí daně". Pod dopisem, který je adresován ministru Babišovi a který má TÝDEN k dispozici, je podepsán také člen Rady vlády pro národnostní menšiny, předseda Asociace Čechů vietnamského původu, člen Výboru Občanského sdružení Van Lang a předseda Svazu vietnamských podnikatelů v ČR.

"Považujeme Vaše tvrzení týkající se neplacení daní ze strany Vietnamců za nepravdivé. Tato paušalizace je neakceptovatelná, uráží ty, kteří řádně platí daně, a může mít nebezpečné společenské dopady na příslušníky vietnamské komunity. Žádáme Vás proto, abyste tuto věc uvedl na pravou míru a zkorigoval svůj zmíněný výrok," stojí v dopise.

Ministr financí Andrej Babiš.V dopise dále upozorňují, že si uvědomují, že nelze paušalizovat ani opačným způsobem: "Obrany typu 'všichni Vietnamci platí daně, neboť placení daní je jedním z hlavních požadavků pro prodloužení pobytu' jsou skoro stejně vzdálené od skutečného stavu. Ve vlastní komunitě jsme vedli různé debaty a pokusy o analýzu stavu. Nejsme přesvědčeni, že je to výlučný problém té či oné etniky, jde spíš o problém určitého segmentu podnikání."

V pondělí také zažádala o omluvu Česko-vietnamská společnost. Předseda společnosti Marcel Winter v tiskové zprávě uvedl, že jde o nepřípustné zevšeobecnění a naprostá většina vietnamských podnikatelů daně řádně platí.

"Ne každý Vietnamec je pěstitel marihuany, výrobce nebo prodejce drog či neplatič daní. Naprostá většina Vietnamců zde žijících nemá s drogami vůbec nic společného a také naprostá většina vietnamských podnikatelů řádně státu platí daně," uvedl Winter.

O způsobu podnikání takzvaných večerek se debatovalo už v minulosti, zejména v době jejich expanze. "Naše výzkumy naznačují, že (vietnamští obchodníci) si nedělají problémy s jakýmikoliv odvody a povinnostmi vůči státu, což si české subjekty nechtějí a ani nemohou dovolit," řekl v listopadu 2011 tehdejší prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

Vietnamští obchodníci zase poukazují na nižší náklady, díky nimž mohou působit i v místech s malými tržbami. Večerky zpravidla provozují manželské páry, kdy muž zajišťuje zásobování a žena zboží prodává. Celkem je v Česku na šedesát tisíc Vietnamců.

Babiš kromě večerek mluvil ve čtvrtek také o větší části restaurací. "Ze všech restaurací v této zemi jsme dostali 1,6 miliardy korun na dani... Takže místo toho, abychom dostali deset nebo 11 miliard, tak jsme dostali 1,6 od těch poctivých," uvedl.

Tématu se věnují i dnešní Naše zprávy TV Barrandov, které začínají v 18.30. V nich uslyšíte mimo jiné Babišovu odpověď. Vyslyší uraženou menšinu, nebo je prostě nechá být?

Vážený pan Andrej Babiš,
Ministr financí České Republiky,
V Praze dne 15. 03. 2015.

Vážený pane Ministře,
dovolujeme si obrátit se na Vás ve věci tykající se Vašeho výroku proneseného v Parlamentu České republiky dne 12. 03. 2015:
"Když bude stále někdo mluvit o živnostnících, tak si mluvte o živnostnících. Žádných živnostníků se to vlastně netýká. Proč mluvíte o živnostnících? Jedná se o restaurace a maloobchod. Mimochodem o kamenné obchody. Také o Vietnamce, kteří, jak známo, neplatí daně. Takže proč mluvíte o živnostnících? Vůbec se jich to netýká. O čem mluvíte?"
Považujeme Vaše tvrzení týkající se neplacení daní ze strany Vietnamců za nepravdivé. Tato paušalizace je neakceptovatelná, uráží ty, kteří řádně platí daně, a může mít nebezpečné společenské dopady na příslušníky vietnamské komunity. Žádáme Vás proto, abyste tuto věc uvedl na pravou míru a zkorigoval svůj zmíněný výrok.
Už delší dobu nás trápí nelichotivá pověst a rozruch veřejných debat kolem morálky placení daní Vietnamců. Jsme si vědomi, že situace je složitější, než se zdá, a jednoduché konstatování ve formě výpadů typu "Vietnamci neplatí daně" nebo kontra obrany typu "všichni Vietnamci platí daně, neboť placení daní je jedním z hlavních požadavků pro prodloužení pobytu" jsou skoro stejně vzdálené od skutečného stavu. Ve vlastní komunitě jsme vedli různé debaty a pokusy o analýzu stavu. Nejsme přesvědčeni, že je to výlučný problém té či oné etniky, jde spíš o problém určitého segmentu podnikání. Je nás tu mnoho, kteří máme zájem o zlepšení celkového stavu a jsme otevřeni diskuzím a spolupracím. Budeme rádi, pokud Vám můžeme něčím přispívat.
S pozdravem
1. Pham Huu Uyen, Člen Rady vlády pro národnostní menšiny
2. Hoang Dinh Thang, Předseda Svazu Vietnamců v ČR
3. Pham Cong Tu, Předseda Asociace Čechů vietnamského původu
4. Minh Nguyen, Člen Výboru Občanského sdružení Van Lang
5. Pham Thanh Long, Předseda Svazu vietnamských podnikatelů v ČR

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ