Uspokojit nároky věřitelů dražbou družstevního bytu či obchodního podílu. Tyto a jiné novinky přinesou novely právních norem, které se týkají exekučního řízení. V rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ jejich výhody popsal prezident Exekutorské komory Jiří Prošek. "Zájmem státu by mělo být, aby exekuce fungovaly, jinak budou rozsudky soudů pouze cárem papíru," konstatoval.
Nově je upravena též dražba zvířat. Z moci exekutorů mají být v budoucnu vyňati domácí mazlíčci.
Ministerstvo spravedlnosti navrhuje novelu exekučního řádu a občanského soudního řádu. Jak jste se na ní podíleli?
Exekutorská komora se na novelách podílí maximální možnou měrou. Úprava výkonu rozhodnutí je stará bezmála 50 let. Postupy vymáhání potřebují zásadní modernizaci. Těžko může fungovat to samé, co fungovalo v době, kdy každý musel mít zaměstnání. Jedinou bankou, kde jste mohli mít uloženy peníze, byla Československá státní spořitelna. Nikoho nenapadlo, kterak je zapotřebí peněžní toky "odklonit". Změna zákona je nutná a kdo jiný než soudní exekutoři ví lépe, co je třeba ustanovit a kde v minulých obdobích vznikaly deficity.
Můžete být konkrétní?
Naši experti na exekuční právo jsou členy týmu, který novelu připravoval. Novela je skutečně rozsáhlá. Exekutorská komora navrhovala řadu úprav. Jmenoval bych zavedení povinného odděleného účtu exekutora pro vymožené finanční prostředky a zavedení dražby obchodního podílu dlužníka.
Dostalo se do novely něco, co podle vás v současné právní úpravě léta chybí?
Novela přináší nové možnosti, jak uspokojit věřitele. Jde například o dražbu pohledávek a obchodního podílu. Exekuce postižením obchodního podílu byla v praxi dosud jen obtížně proveditelná - bez spolupráce ze strany obchodní společnosti, jejíž obchodní podíl byl realizován, takřka nemožná. Další významnou změnu představuje navržený nový způsob exekuce správou nemovitosti. Jedná se o postup, kdy nebude nutné dlužníkovi prodat jeho pronajímanou nemovitost, ale pohledávka se uspokojí jen z nájmů.
Společně s Ligou na ochranu zvířat jsme vytvořili návrh týkájící se exekučního postihu zvířat. Zvířata v lidské péči - tedy domácí mazlíčci - by v budoucnu neměla být exekučně postižitelná.
Týkají se změny i pořizování videozáznamů exekucí?
Novelizovaný legislativní materiál řeší i pořizování videozáznamů z průběhu tzv. mobiliární exekuce. Stojí v něm, že pokud je při soupisu movitých věcí přítomen někdo, kdo chce pořídit záznam, pak se záznam pořídit musí. Dojde-li zaměstnanec soudního exekutora k závěru, že je to potřebné (například při soupisu nikdo není nebo se u dlužníka objeví verbální či fyzické útoky na zaměstnance exekutora), pak videozáznam pořídit může.
Ačkoliv nákup videokamer bude pro jednotlivé exekutorské úřady nákladnou záležitostí, natáčení mobiliárních exekucí vnímáme jako další instrument, díky němuž bude možné předcházet eventuální agresi ze strany dlužníků vůči vykonatelům. Zaměstnanci exekutorských úřadů se už nebudou muset obávat křivých obvinění z nekorektního chování vznesených ex post. Pro Exekutorskou komoru coby dohledový orgán nad činností soudních exekutorů budou pořízené videozáznamy užitečným podkladem v případě nutnosti přezkoumat, prověřit a prošetřit postup vykonavatelů.
Jednou z novinek má být možnost dražit družstevní byty. Domníváte se, že jde o správný krok?
Rozhodně. Možnost dražit členská práva v bytových družstvech vítáme. V aktuální praxi jsou členská práva a povinnosti v bytovém družstvu realizována v hodnotách vypořádacího podílu dlužníka vyčísleného podle obchodního zákoníku. Tato hodnota se pohybuje v desetitisících a zdaleka nedosahuje hodnoty družstevního bytu na realitním trhu. Například za družstevní byt v Praze v hodnotě dvou milionů korun vyplatí bytové družstvo jen částku 150 tisíc. Dlužník tedy přijde o byt a z jeho dluhu je umořena jen malá část. Zkrácen je dlužník, věřitel a jediný, kdo na tom vydělá, je bytové družstvo, které m&aa cute; volný byt v hodnotě dvou milionů, za nějž vyplatilo věřiteli jen 150 tisíc Kč. Tuto zákonnou úpravu kritizoval již i Ústavní soud.
Nově bude družstevní byt zpeněžen formou dražby za jeho skutečnou tržní cenu a z výtěžku bude možné uspokojit několikanásobně větší část dluhů. Tato změna posílí jak postavení dlužníka, jehož pasiva se výrazně sníží, tak věřitele, jehož pohledávka bude uspokojena.
Souhlasíte s navrhovanou úpravou, podle níž by byla možnost úhrady nejvyššího podání u dražeb nemovitostí prostřednictvím úvěru? Nepřinese to komplikace? Třeba zdlouhavé vyřizování někdy i pochybných úvěrů...
Tato úprava je primárně dobrá, neboť umožní více zájemcům zúčastnit se dražby. Vydražitel bude moci zaplatit za nemovitost hypotečním úvěrem a ručit za úvěr právě vydraženou nemovitostí, což aktuálně není možné. Díky poslaneckému pozměňovacímu návrhu je poskytnutí úvěru k zaplacení nejvyššího podání vyhrazeno výlučně bankovní instituci registrované u ČNB, takže případné komplikace s neseriózním poskytovatelem úvěru by měly být eliminovány.
Počet exekucí předpokládám stále roste...
Loni soudy nařídily celkem 936 tisíc exekucí.
Mění se "klientela" exekutorů?
Soudní exekutoři jsou činidlem mezi dvěma stranami - účastníky řízení. Jde o věřitele a dlužníky. Věřitele lze rovnoměrně rozdělit na fyzické a právnické osoby. Co se dlužníků týče, zhruba před třemi lety, kdy jsme rozjížděli náš projekt bezplatných právních poraden, tvořila nejpočetnější skupinu tazatelů převážně mladší generace (20 až 30 let) a také senioři. Nyní mezi klienty žádná skupina nepřevažuje.
Jaké procento z vymáhaných pohledávek jsou pohledávky bagatelní?
To lze těžko odhadnout. Exekutorská komora vede statistiky o průměrné vymáhané částce. Loni činila 80 tisíc korun. Mediální sdělení, že typická exekuce je vedena kvůli bagatelní pohledávce, je tedy liché.
Domníváte se, že nějak výrazně poklesne počet exekucí díky vyhlášce exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, jíž byly sníženy odměny advokátů v bagatelních sporech?
Lze to očekávat, odpovídají tomu i informace od věřitelů, ale zřejmě až v nadcházejícím roce. Na začátku roku jsme totiž byli svědky toho, jak věřitelé rychle vytahovali pohledávky z šuplíku a advokáti je žalovali či dávali do exekuce ještě před účinnosti vyhlášky. V té době jsme čelili několikanásobnému počtu exekucí oproti normálu. Vlivem situace během ledna a února tak bude letošní počet nařízených exekucí pravděpodobně na stejné úrovni jako loni. V příštím roce však očekáváme zásadní pokles. Zároveň je třeba připomenout, že exekutoři na tom nemají pražádný podíl. Neovlivňujeme počet nařízených exekucí, nemáme vliv ani na počet dluhů. Vykonáváme jen to, co rozhodnou soudy.
Sociální demokraté tvrdí, že toto Pospíšilovo snížení odměn je moc mírné a chtějí být daleko razantnější. V případě, že by se jim to podařilo, je pravděpodobné, že by se některé drobné pohledávky nevymáhaly. Co by to znamenalo pro exekutory? Museli by třeba propouštět, nebo dokonce zavírat úřady?
Vzhledem k tomu, že se exekutorům snížily odměny a stát na ně přenese více administrativní zátěže, aby ulevil přetíženým soudům, může to pro některé exekutorské úřady znamenat nebývalou finanční zátěž. Někde může dojít k propouštění, uzavírání úřadů však - doufám - nehrozí. Je současně zapotřebí zdůraznit, že exekuce tady nejsou pro exekutory. Ekonomické zájmy exekutorů by tedy neměly být v popředí rozhodování o tom, jak bude exekuční prostředí vypadat. Zájmem státu by mělo být, aby exekuce fungovaly, jinak budou rozsudky soudů pouze cárem papíru. Exekuce ale budou těžko fungovat, pakliže ne budou odměny exekutorů pokrývat náklady na provoz úřadů, které jsou s ohledem na administrativní náročnost, cenu poštovného a další vstupy nemalé. Vzhledem k tomu, že exekuce je administrativně dosti náročný proces, nemohou náklady na vymožení jakékoliv částky být v řádu set korun. Je tedy zapotřebí ustanovit jakýsi rovnovážný stav.