Sobotní demonstrace platformy Stop vládě se zúčastnilo několikrát méně lidí než podobné akce v dubnu. Podle jejích pořadatelů se to však nedá označit za neúspěch. Může za to podle nich to, že účastníky tentokrát nikdo nesvážel, i určitá apatie ve společnosti. "Lidé jsou také unavení, takže já to nevnímám, jako že by ta demonstrace byla malá," řekl po demonstraci novinářům předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.
Anketa:
Měl/a jste se před rokem 1989 lépe než dnes?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- V té době jsem ještě nebyl/a na světě. 33%
Na demonstraci přišlo podstatně méně lidí než v dubnu (policie odhadla počet účastníků na 10 tisíc, Zavadil mluvil až o 24 tisících účastníků, v dubnu podle některých odhadů dorazilo na Václavské náměstí 100 až 120 tisíc lidí). To asi moc velký úspěch není.
Podstatně méně lidí bylo proto, že jsme oznámili, že nebudeme nikoho vozit a ať každý přijde, protože ta naštvanost je ve společnosti taková, jaká je. Já si myslím, že dvacet nebo pětadvacet tisíc lidí není málo. Ti lidé jsou také unaveni, takže já to nevnímám, jako že by ta demonstrace byla malá.
Mluvil jste o tom, že byste si přál generální stávku, ale lidé ji nechtějí. Jak moc jsou pro nebo proti?
Na to se nedá tak jednoduše odpovědět. Je řada firem, kde mají solidní zaměstnavatele a oni nechtějí toho zaměstnavatele poškodit. Prostě říkají: My rozumíme všem těm vašim výtkám vůči vládě, podporujeme vás, ale nechtějte nyní po nás generální stávku. Takže není možné si myslet, že představitelé odborů řeknou: ´A jde se do generální stávky!´ To musí přijít zespoda. My tam samozřejmě ty informace dáváme, vysvětlujeme jim to, ale zatím pro to není taková atmosféra.
A bude tedy nějaká generální stávka?
Českomoravská konfederace je složená ze 32 svazů. Se stávkou musejí vyjádřit souhlas základní organizace, nikoliv centrála. My jsme už měli jednání o celostátní stávce na sněmu, bylo to nedávno a tam se to neprohlasovalo.
A co třeba jiná forma stávky? Některé vaše členské odborové svazy po ní přece otevřeně volají.
Ano, teď je vyhlášena stávková pohotovost ve zdravotnickém svazu, uvidíme, jak to bude se školstvím. Tam to samozřejmě nevylučujeme. To je věc těch odborových svazů a my je budeme podporovat.
Jaké tedy budou vaše další kroky, když stávku nevyhlásíte?
Příští týden vyhodnotíme tuto demonstraci a uvidíme, co bude dál. Také jsem zvědavý na to, jakým způsobem se zachová vládní garnitura, protože to, co se odehrálo v minulých týdnech, to bylo svým způsobem v Poslanecké sněmovně panoptikum. To můžu klidně takto nazvat, aby se hledali přeběhlíci a sto jednička proto, aby se schválily tak důležité zákony, které ovlivní miliony lidí, tak to považuji za skutečné panoptikum a to není vhodné jakékoliv vlády.
Před demonstrací tady fungovaly stánky různých organizací, které ji organizovaly a jejich osazenstvo diskutovalo s lidmi. Všiml jsem si, že byl mezi nimi i jeden, na kterém bylo jméno prezidentského kandidáta Jiřího Dienstbiera, ten se před akcí pohyboval i v uzavřeném prostoru okolo tribuny. Znamená to, že mu otevřeně vyjadřujete podporu?
My jsme nevyjádřili nikomu otevřeně podporu. A já si myslím, že to asi ani neuděláme. Ale měli jsme a budeme mít jednání jak s Milošem Zemanem, tak i s Dienstbierem a dalšími. Já jsem jednal i s Fischerem. Rád si vyslechnu jejich názory, chci vědět, co si představují ve své prezidentské funkci. To si myslím, že by mělo zajímat každého. Ale myslím si, že neuděláme, abychom otevřeně řekli toho a toho budeme podporovat.
Příští týden byste měl mít schůzku s novou ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Müllerovou. S čím tam jdete a co od toho čekáte?
Je to naplánované, já jsem s ní hovořil v době, když ještě nebyla uvedena do funkce. Budu velmi zvědavý na to, co si tam řekneme.
A s čím vy tam jdete?
To vám teď říkat nebudu.