Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů JOSEFA STŘEDULY je nutné dostat minimální mzdu nad hranici chudoby činící 10 200 korun. "Když dnes pracujete za minimální mzdu, zůstane vám 8800 čistého. Lidé s nejnižšími výdělky jsou tak za práci trestáni," říká.
Na jednání tripartity jste po vládě požadovali, aby navýšila minimální mzdu na 11500 korun, tedy o celých 1600. Jak jste to zdůvodňovali?
Z našeho pohledu současná výše nenaplňuje její základní funkce. Zejména když si uvědomíme, že česká minimální mzda je hluboko pod hranicí chudoby. To znamená, že když za ni člověk pracuje, je chudý. A ne zrovna málo chudý - čistá minimální mzda je nějakých 8800, zatímco hranice chudoby 10 200 korun. Čili rozdíl je tak obrovský, že kdo jde za tuto částku pracovat, je za to v podstatě potrestán. Jsme přesvědčeni, že lidé by měli za poctivou práci dostat odměnu nad touto hranicí. Navíc zde máme stav, kdy sociální dávky jsou vyšší než nejnižší možný výdělek. A to si myslíme, že by se mělo zvrátit.
Těmto argumentům rozumím. Na druhé straně, není obava, že by bez garance minimální mzdy ty skutečné trhem stanovené klesly ještě níž, neopodstatněná? Zaměstnavatelé přece musejí respektovat ochotu lidí pracovat za nějakou nejnižší akceptovatelnou mzdu a nemohou si dovolit jít níž.
To je právě omyl. Sice to vypadá logicky, jenže do pracovního trhu vám vstupují ještě prvky, které jsou mimo domácí prostředí. Ukažme si to na příkladu: máte třeba rodinu, nějaké to nájemní bydlení, víte, kolik potřebujete měsíčně vydělat, abyste zajistil všechny základní potřeby pro vás i vaší rodinu, nic luxusního. A proti vám zde stojí, řekněme, "kvazikonkurence". Tedy lidé, kteří zde trvale nežijí, bydlí na ubytovnách, takže bydlení mají výrazně levnější, něco málo zde utratí za stravu a zbytek posílají domů, kde má zbytek jejich rodiny podstatně nižší životní náklady. Takže ti jsou ochotni jít pracovat i za mzdu, za kterou vy byste uživit rodinu nezvládl, i přesto, že budete mít srovnatelnou kvalifikaci. Na trhu práce pak dochází k nevyrovnanosti a je tam touha po ještě nižší ceně práce, než je třeba aktuální výše minimální mzdy.
* Proč jednání tripartity zkrachovala?
* Jak to s minimální mzdou od nového roku bude?
* Na jakou úroveň ji chtějí odbory dostat?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY SI PŘEČTETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 1. SRPNA 2016.