Šéf Prague Pride: Hájek a spol.? Bezvýznamná skupina

Domácí
18. 8. 2012 18:15
Pochod gayů a leseb Prague Pride přilákal přes deset tisíc lidí.
Pochod gayů a leseb Prague Pride přilákal přes deset tisíc lidí.

Gayové a lesby jsou v Česku pořád diskriminovaní, říká ředitel festivalu Prague Pride Czeslaw Walek v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ. "Gayové mají zakázáno darovat krev kvůli předsudku, že žijí promiskuitním životem. Kdo má právo takhle vyčleňovat jednu skupinu lidí?" ptá se Walek.

Před zahájením sobotního pochodu jste říkal, že očekáváte více lidí než loni. Jak to dopadlo?

Zatím máme předběžná čísla, úplná budeme mít až pozdě večer. Ale už ta předběžná říkají, že přišlo více než deset tisíc lidí.

Přišlo mi, že letos bylo méně kontroverzních ohlasů na Prague Pride než loni. Jaký byl váš dojem?

Rozhodně. Ty skupiny, které se ozvaly proti nám byly spíše obskurní a marginální iniciativy, které si myslím obecně ve společnosti nemají sluchu. Jinak si opravdu myslím, že se proti festivalu moc hlasů neozvalo. Což mě těší, protože to znamená, že si ten festival začíná nacházet místo v Praze jako tradiční součást festivalové sezony v létě.

Mezi kritiky byl ovšem i prezidentův vicekancléř Petr Hájek, který také vystoupil na shromáždění iniciativy D. O. S. T. Ten také patří mezi okrajové hlasy?

A vy myslíte toho pana Hájka, který tvrdí, že člověk nepochází z opice a že kouření neškodí zdravÍ? A tyto názory považujete za mainstreamové?

Myslím, že ne.

Tak jste si odpověděl sám.

Ředitel festivalu Prague Pride Czeslaw Walek (vlevo) se známým moderátorem Janem Musilem na tiskové konferenci k zahájení akce.

Mimochodem, on během toho dnešního shromáždění označil Prague Pride za náborovou akci homosexualismu a mluvil tam o cestě do otroctví...

Já už jsem to několikrát opakoval. Ty názory považuji za marginální a je to fakt škoda komentovat. Je to okrajová záležitost. Každý má právo na svůj názor.

Jaké je vůbec v současnosti v České republice postavení homosexuálů?

Jedna věc je situace gayů a leseb v Praze a druhá věc je situace gayů a leseb mimo Prahu. To je diametrální rozdíl. A druhá věc je legislativa. Když se podíváte, že nově přijatý občanský zákoník v části rodinné právo nezahrnuje registrované partnerství, tak to je jasný signál, že legislativci berou tento vztah jako méněcenný. Když se podíváte na to, že nám legislativci zakazují adoptovat děti, které žijí v rodinách, kde mají jednoho biologického rodiče a ten druhý partner si je nemůže adoptovat, je to jasná diskriminace. A hlavně, poškozuje to právo dítěte na spokojený život. V případě, že by biologický rodič zemřel, tak je reálná hrozba, že to dítě půjde do ústavní péče. Když se podíváte na to, kdo má zakázáno darovat krev, aby zachránil životy, tak jsou to právě gayové kvůli předsudku, že žijí promiskuitním životem. Kdo má právo říkat, kdo žije promiskuitním životem a kdo ne, a takhle vyčleňovat jednu skupinu lidí?

Takže jsou akce typu Prague Pride potřebné kvůli tomu, aby upozornily na znevýhodňování jedné skupiny obyvatel?

Akce typu Prague Pride jsou důležité z důvodu rozšiřování respektu a tolerance vůči různorodosti. Každý z nás má v sobě určité předsudky, určité stereotypy vůči jinakosti. A akce typu Prague Pride má poukazovat na to, že ty předsudky jsou založené na špatných údajích a snaží se prezentovat naši komunitu tak, aby nás lidi lépe poznali a nebáli se nás.  

Autor: Pavel Cechl Foto: ČTK

Další čtení

Za zřícení budovy v centru Prahy uložil soud podmínku a zákaz činnosti

Domácí
28. 4. 2025

MZe od úterý ruší hraniční kontroly s Rakouskem kvůli slintavce a kulhavce

Domácí
28. 4. 2025
Architekt Jiří Suchomel navrhl nový kostel (na vizualizaci) pro náměstí Českých bratří v Liberci, původní zbourali v 70. letech komunisté, nový svatostánek plánuje vytisknout z betonu.

Jiří Suchomel navrhl nový kostel pro Liberec, chce ho vytisknout z betonu

Domácí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ