Šéf pyrotechniků: Vrbětický areál je doslova minové pole

Domácí
23. 2. 2015 06:00
Šéf pyrotechniků Michal Dlouhý.
Šéf pyrotechniků Michal Dlouhý.

"Musíme být nesmírně opatrní, je to doslova minové pole," komentuje kauzu Vrbětice ředitel Pyrotechnické služby Policie České republiky Michal Dlouhý. Ani čtyři měsíce po prvním ze série výbuchů není v areálu muničního skladu bezpečno.

Vaše jednotka dostala na starost zajištění munice ve vrbětickém skladu. Jak zjistil časopis TÝDEN, v areálu byly i zakázané protipěchotní miny. Jak se na území plném nepředvídatelných třaskavin pyrotechnikům pracuje?

Vrbětický areál je doslova minové pole. Pyrotechnici, kteří tam vstupují, jsou každodenně poučováni a neustále apelujeme na jejich maximální obezřetnost a opatrnost. Munice je rozházena po celém areálu a nachází se v nebezpečném stavu. Jsou tam neškodné střepiny, ale také střepiny s trhavinou a dále munice, u níž výbuch třeba poškodil roznětku. Právě ta je velmi nebezpečná.

Vrbětický sklad přesto určitě skrývá i další záludnosti. Co tam bylo pro práci pyrotechniků zatím nejrizikovější?

Asi dělostřelecký granát zaseknutý ve střeše jedné z budov, u kterého hrozil výbuch, jenž by se pak mohl přenést i na obsah skladu. Ale nebezpečné je tam všechno. Jde o areál, kde se pracuje od doby výbuchu. A ještě hodně dlouho se pracovat bude.

Když se řekne pyrotechnik, většina lidí si vybaví muže v ochranném obleku, jemuž stéká po čele pot a váhá, který z drátků přestřihnout...

Vybrat si mezi modrým a červeným drátkem. A co když je tam potom drátek žlutý? To je problém. Ne, záměrně to zlehčuji, takhle to znají lidé z televize. Pravda je taková, že jsou to velmi nebezpečné situace, někdy úzce související s mezinárodním terorismem. I z tohoto důvodu nemůžeme brát jakékoli oznámení o předmětu, který policisté vyhodnotí jako podezřelý, na lehkou váhu.

A drátky tedy stříháte?

Praxe je trochu složitější. Když dostaneme oznámení o podezřelém předmětu, který by mohl být nástražným výbušným systémem, vyrazíme na místo se speciálně vybaveným vozidlem. V tom je kromě těžkého ochranného obleku, rentgenu, speciální tyče umožňující s předmětem manipulovat z větší vzdálenosti a dalších ochranných prostředků také třeba pyrotechnický robot. A v přívěsu vozíme výbuchový kontejner. Pak už vše záleží na konkrétní situaci, velikosti podezřelého předmětu, místě nálezu. Prioritou je vždy maximální ochrana zasahujících pyrotechniků a samozřejmě také osob v okolí. Nejprve se místo nálezu uzavře, pak se předmět prověřuje. Kde je to možné, ohledá ho a případně zneškodní robot, kde to nelze, jde k předmětu přímo pyrotechnik v těžkém ochranném obleku.

* Co všechno pyrotechnický robot umí?

* Co se Michalovi Dlouhému honí v hlavě, když posílá své podřízené do nebezpečných akcí?

* Co ve Vrběticích dělaly zakázané protipěchotní miny a kolik jich bylo?

Na tyto i další otázky odpovídal Michal Dlouhý v rozhovoru, který vychází v novém vydání TÝDNE v pondělí 23. února 2015.

 Elektronická verze.

Autor: Lukáš SeidlFoto: Robert Sedmík, Dalibor Glück

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ