Šéf ÚOHS: S Babišem se na pumpách nepotkávám

Domácí
4. 5. 2015 06:00
Čtěte TÝDEN.
Čtěte TÝDEN.

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj nezažívá nejklidnější čas. V červenci mu končí šestileté funkční období a on by rád pokračoval i další "šestiletku". Finální rozhodnutí bude na prezidentovi Miloši Zemanovi.

Jaké máte vztahy s prezidentem Zemanem?

Dobré. S panem prezidentem jsme nedávno diskutovali a myslím, že jsme našli společnou řeč.

Znamená to, že pokud by vás vláda navrhla, prezident vaše jmenování podepíše?

To je na rozhodnutí pana prezidenta, to nemůžu předjímat.

Nevkládají do vašeho úřadu lidé příliš velké naděje i v oblastech, kam nedosáhnete?

To se nám stává často, hlavně v oblasti hospodářské soutěže. V Lidových novinách teď psali, jak máme moc podnětů, ale málo zahájených řízení. Jenže obrovské množství podnětů, které přicházejí, nám nepřísluší posuzovat. Nejsme ani cenovým orgánem, neřešíme práva spotřebitelů. Hlídáme hospodářskou soutěž v oblasti trhu, aby trh fungoval, aby nevznikaly kartelové dohody a nedály se podobné praktiky. Ceny hlídat nemůžeme. Máte tu telekomunikační úřad, Energetický regulační úřad... Podněty i z těchto oblastí k nám docházejí a my máme povinnost na ně odpovídat. Byť jen tím, že nám nepřísluší.

Budete se zabývat společností Preol ze skupiny Agrofert, která teď zůstala jediným tuzemským výrobcem bionafty pro Čepro a má téměř polovinu domácího trhu?

To, že má někdo dominantní postavení, není ještě samo o sobě nic špatného. Problém je, když toho začne zneužívat a znevýhodňuje ostatní hráče na trhu. Pokud vím, tak v posledních pěti letech jsme ve věci biopaliv nevedli žádné správní řízení a nedostali jsme ani žádný podnět k možnému zneužití dominantního postavení.

U zneužití dominantního postavení se ale přeci nebere v potaz jen samotný tržní podíl, ale i "právní nebo jiné překážky na trhu". Hlavní konkurent Preolu, firma Kratolia, byl odstaven ze hry po daňové kontrole, která spadá pod ministra financí Andreje Babiše, majitele Agrofertu, respektive Preolu...

To ale není problém úřadu. Firma, která je dominantem, neudělala žádné kroky proti společnosti, která je ve slabším postavení. Dominantní firma se nedopustila porušení zákona, nešla třeba pod své nákladové ceny, nebránila jinému podnikatelskému subjektu v působení na trhu. Není věcí ÚOHS řešit, kdo, kde a jaký má problém s daněmi. Trh ale monitorujeme, a pokud bychom měli podezření, budeme to řešit.

Sám jste už zmínil Lidové noviny. Nemáte pocit, že se o vás teď nějak víc píše - a ne úplně pozitivně - v novinách patřících Andreji Babišovi?

Články v Lidových novinách jsou zajímavé, mnohdy oproti skutečnosti zkreslené. Nechci posuzovat, zda proto, že lidé, kteří je píší, problematiku neznají, nebo je to nějak jinak. Mrzí mne, že jsou tam údaje, které se nezakládají na pravdě. Ale netvrdím, že je to úmysl.

Zabývali jste se i mediálními akvizicemi Agrofertu, ale nenašli jste v tom žádný problém...

Tam ani žádný problém být nemohl. Pan Babiš předtím nepodnikal v médiích a nakoupil mediální skupinu od někoho jiného. Poměry na mediálním trhu se tedy ani o procento nezměnily. Z hlediska hospodářské soutěže se nic nestalo.

Stalo se toho dost. Dosah médií Andreje Babiše je obrovský a informace je přeci také zboží, i na tomto trhu lze uzavírat kartelové dohody s konkurenty.

To souhlasím, ale my regulujeme změny trhu. Úřad by neměl dovolit, aby se pokřivil tak, že vlastně přestane existovat. Regulujeme hospodářský trh, ne mediální. Pouze posuzujeme subjekty, to jak jsou propojeny. Jestli firmu vlastní František a koupí ji od něj Jožka, poměry na trhu zůstávají stejné. My koučujeme trh, ne vlastníky.

Agrofert Andreje Babiše rozhodně ve vaší práci nelze pominout. Nenašel jsem zároveň jediný případ, kdy by mu váš úřad nedovolil jakoukoli fúzi či akvizici. Není zvláštní, že když měl třeba v roce 2010 koupit pekárny United Bakeries, ÚOHS obchod schválil, ale slovenský antimonopolní úřad ho zakázal?

Není možné porovnávat rozhodnutí v České republice a jinde. Slovenský trh vypadá úplně jinak, jsou tam jiné obchodní vztahy. My jsme fúzi povolili se závazky, kde bylo jasně dáno, co musí nabyvatel udělat, aby trh nebyl poškozen. A to se stalo. Nepovolit fúzi je až to poslední. Jakýkoli zákaz fúze je i omezením hospodářské činnosti. Snažíme se regulovat trh, aby byl funkční.

Váš předchůdce Martin Pecina se s Andrejem Babišem scházel, třeba i mimo úřad, na pumpě. Co vy, potkáváte se s ním?

Pokud to pracovní povinnosti vyžadují, zejména teď, když je ministr financí, tak samozřejmě ano. Konzultujeme problémy úřadu, rozpočet úřadu. Vídáme se, ale na pumpě rozhodně ne.

Čtěte TÝDEN.* Co říká na slova prezidenta Zemana o přemrštěných maržích řetězců?

* Jak by vysvětlil prostému člověku, k čemu je jeho úřad vlastně dobrý?

* Stal se podle něj ze stížností k antimonopolnímu úřadu automatismus?

Celý rozhovor si můžete přečíst v novém vydání časopisu TÝDEN, které vyšlo v pondělí 4. května.

Autor: Robert BřešťanFoto: Jakub Stadler, Šálek Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ