Dusno v Praze
Šéf záchranky obvinil podřízené, že okrádají pacienty
22.01.2015 06:15 Původní zpráva
Pražskou záchrankou od léta zmítá spor mezi vedením a odbory. Naposledy na velké poradě ředitel ZZS Zdeněk Schwarz obvinil posádky sanitek, že okrádají pacienty. Vedení metropole do znesvářené organizace pošle audit, který zjistí příčiny problémů a navrhne věcné a personální řešení.
Jedním ze zdrojů sporů je systém rotace členů posádek sanitek, s kterým zaměstnanci nesouhlasí. Když na lednové poradě zopakovali svoje výhrady, ředitel Schwarz trval na tom, že zvolený princip přesunů záchranářů je nezbytný. Jedním z důvodů, jež uvedl, jsou prý opakované stížnosti na některé zaměstnance a okrádání pacientů. Podle zápisu odborářů obsahující záznam z debaty, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici, své tvrzení nijak blíže neupřesnil. Dříve mezi důvody pro přesuny posádek uváděl například nutnost, aby posádky znaly celou Prahu, a popíral, že by rotace byly formou trestu.
Zaměstnance obvinění z krádeže rozběsnilo. "Jsem zaměstnancem ZZS HMP již 15 let. S lítostí musím reagovat touto cestou na vyjádření našeho pana ředitele MUDr. Schwarze, které se mě hluboce dotýká," napsal odborům zaměstnanec v mailu, jejž má TÝDEN.CZ k dispozici. Připomíná, že vždy vše plnil, nikdy nedostal výtku či jiný postih, naopak má na kontě každoročně pochvaly. Přesto za šest let vystřídal čtyři stanoviště, aniž by mu byl sdělen důvod trhání posádky. Nikdy nic nenamítal, ale poslední ředitelovo zdůvodnění jej vytočilo. "Nikdy jsem žádného pacienta neokradl. Vždy se snažím pracovat svědomitě a hájit dobré jméno organizace. Bohužel je v poslední době na zaměstnance vyvíjen tlak a nálada strachu," uvádí v mailu.
Okrádání pacientů je vážná věc, ale kolik pacientů záchranáři ve skutečnosti okradli? "Pacienty, kteří se cítí okradeni během zásahu ZZS, odkazujeme na policii, se kterou musí problém řešit. Kolik z nich tak skutečně učiní, nevíme. Neznáme případně ani výsledek stížnosti," odpověděla mluvčí ZZS Jiřina Ernestová na dotaz, kolik stížností pacientů záchranka eviduje a kolik jich bylo předáno policii. Pacient, který by se domníval, že sanitář okrádající bezmocné pacienty dostane vyhazov, se mýlí. "Statistiku logicky vést nemůžeme a důvody k rozvázání pracovního poměru nemáme k dispozici," uvedla mluvčí.
Záchranku čeká městská kontrola
Nenechavé záchranáře neeviduje ani policie. S podobným fenoménem nemají zaznamenatelnou zkušenost ani nemocnice. "Neevidujeme zvýšený výskyt podobného problému, naše paní ombudsmanka asi dvakrát řešila podobnou stížnost, ale nic se neprokázalo," odpověděla na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí motolské nemocnice Dita Václavíková.
Spory zaměstnanců a odborářů vedly až k rozhodnutí pražské rady poslat na záchranku audit, který věc prověří. Radní pro zdravotnictví Radek Lacko i primátorka Adriana Krnáčová v předchozích týdnech jednali jak se zástupci zaměstnanců, tak s ředitelem Schwarzem.
"Vítáme vstřícnost nového pana radního i paní primátorky. Za šestnáct let, kdy je ve funkci ředitel Schwarz, bylo již provedeno mnoho kontrol a auditů, mnohé na podkladě takovýchto nařčení a ničím nepodložených obvinění," komentovala Ernestová rozhodnutí vedení města prověřit fungování záchranky včetně posouzení personálního obsazení. Stejně tak si audit a jednání s vedením Prahy pochvalují i odboráři.
Ředitel se bojí o hlavu
Nejde zdaleka jen o spor o rotaci posádek. Odboráři požadují proplácení 12hodinových směn pro zaměstnance dispečinku, benefity, ale i slušné zacházení a důstojný styl komunikace. Když odboráři požádali ředitele o informace o chodu organizace, jednou je peskoval za formu žádosti, jindy chtěl, aby zaplatili 18 tisíc korun za zpracování odpovědí, nebo je odpovědí sžíravá ironie.
"Vážený pane předsedo Fraňku, pokud vezmu v potaz, že zaslaný dopis není padělek a nedošlo k zneužití razítka ZO i podpisu předsedy ZO," začíná jeden z mailů ředitele záchranky šéfovi odborářů. Schwarz však ironii a sarkasmus používá selektivně, v komunikaci se zastupiteli hlavního města není po ironii ani stopy. "Vystupují (odboráři) v médiích a informují nepřesně či účelově a nepravdivě veřejnost a především vás, aby dosáhli svého požadavku - mého odvolání," píše v mailu členům zastupitelstva a ubezpečuje je, že záchranka funguje jako nikdy před tím.
Situace na pražské záchrance je vážná, svědčí o tom i rostoucí počet členů odborů, za několik týdnů vzrostl o zhruba třetinu na 170 členů ze 470 zaměstnanců záchranky. Jako protiakce se objevila petice na podporu ředitele s asi sto podpisy a dopisy kritizující kroky odborové organizace. Některé adresované i médiím.
Nový výbor neudělal podle jednoho listu za rok nic pozitivního, "dle mého se jedná o zneužívání odborů na otevřené scéně, bohužel několika odboráři," napsal Jiří Chyba. "Tato kritika vedení pochází výhradně z většinové odborové organizace a silně podporována i Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče ČR. Není zdaleka shoda ani zde na postupu, který poškozuje nejen vedení a ředitele, ale celou ZZS. Neoddiskutovatelným faktem zůstává, že ZZS je skutečně dobře fungující organizací, která za daleko méně peněz poskytuje srovnatelnou, ba lepší službu občanům než organizace tohoto druhu např. v západní Evropě," mimo jiné píší v jiném dopise Radovan Šmat, Pavel Kubeš a Jakub Jágr. Shodou okolností jsou všichni čtyři posledně zmínění zaměstnanci ZZS ve vedoucích funkcích.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.