Státní zastupitelství
Šéf žalobců: O miliardy se měl ve Švýcarsku přihlásit Kalousek
15.11.2011 06:30 Rozhovor
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman právě dokončuje prověrku odložení kauzy místopředsedy ODS a bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila. Dá se v Česku vyřešit velký korupční případ? "Určitě. Problém je ale zajišťování důkazů," říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ. V jiné kauze, která se týká vytunelované Mostecké uhelné, se zase české úřady nepřihlásily o náhradu 12 miliard včas. "Je to v kompetenci ministerstva financí," tvrdí Zeman o pochybení, které si nyní ministři přehazují jako horký brambor.
Před rokem jste si vytyčil, že se s politiky nebudete scházet nad konkrétními kauzami, personálními záležitostmi na státním zastupitelství a podobně. Dodržujete to?
Já to dodržuji.
A politici? Zkoušejí to na vás?
Ne.
Ani v kauze Drobil, jejíž odložení prověřujete?
Ne. Možná je to dáno tím, že politiků znám poměrně málo. Znám pouze ty, které potřebuji. Ty, kteří mohou nějakým způsobem ovlivnit legislativní proces.
Už jste se rozhodl, jak s touto kauzou naložíte?
Dejte mi ještě chvilku. Čeká to na mě, abych se na to podíval. Výsledek kontroly skončené věci bude v nejbližších dnech.
Stále ještě věříte, že se tu dá vyřešit velký korupční případ?
Určitě.
Proč tedy žádná ze současných kauz stále nemá rozuzlení?
Vždycky je to otázka dokazování. A to je u soudu po hříchu něco jiného než mediální obraz kauzy. Média mohou vycházet z utajených zdrojů, nemusejí prokazovat, odkud informace mají, nemusejí zcela prokazovat relevanci těchto věcí. Nicméně orgány činné v trestním řízení musejí zajistit důkazy a tyto pak uvést u soudu, aby byla prokázána vina. A zajišťování důkazů je v těchto kauzách problém. A v korupčních kauzách je to o to větší problém, o kolik více času uplynulo od okamžiku spáchání případného trestného činu.
V lednu jste se při jmenovaní do funkce profiloval jako garant reformy státního zastupitelství. Jak je možné, že dosud žádné výrazné změny neproběhly?
V možnostech, které jsem měl, jsem myslím udělal maximum. Pracovní skupina, kterou jsem ustavil, skutečně připravila teze nového zákona o státním zastupitelství. Nyní je na politicích rozhodnout, kam chtějí státní zastupitelství posunout a jestli to chtějí.
Jak si vysvětlujete to otálení? Není to tím, že jim současný stav vyhovuje?
Nevím, jestli jim současný stav úplně vyhovuje. Na to asi nedokážu odpovědět, skoro si myslím, že úplně ne. Ale to otálení? Nevím, čím si to vysvětlovat.
Kvůli jiné loudavosti politiků a úředníků se už Česká republika nemůže připojit k trestnímu řízení ve Švýcarsku v kauze Mostecké uhelné společnosti a vymáhat náhradu škody 12 miliard. Máte recept, jak lze postupovat dál?
V prvé řadě je nutné říci jednu věc: podle švýcarského trestního řádu je možné se připojit s nárokem poškozeného do okamžiku skončení přípravného řízení, to znamená do té doby, než je podána obžaloba. To je pravdivá informace. Za druhé je ale nutné uvést, že pokud by Česká republika naznala, a to není v kompetenci státního zastupitelství, ale v kompetenci ministerstva financí, že jí vznikla škoda, může se její náhrady domáhat v civilním řízení.
Když se tedy mluví o tom, kdo měl reagovat na výzvu Švýcarů a neučinil tak, je to ministerstvo financí?
Ministerstvo financí si skutečně musí zhodnotit, jestli je Česká republika poškozená, nebo ne. Pokud k tomu potřebuje součinnost dalších orgánů jako třeba státního zastupitelství nebo některých jiných orgánů, tak je pochopitelně může oslovit. A to také udělalo. Řešili to s Vrchním státním zastupitelstvím v Praze, tam komunikace probíhala. Rozhodnutí je ale na ministerstvu financí. Státní zastupitelství se nemůže vyjadřovat k tomu, jestli je Česká republika poškozená, nebo ne.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.