Experti odborů, kteří působí v roli vládních poradců? Prý to není žádný problém. "Fakt, že někteří naši odborní pracovníci se stali poradci ministrů, spíše ukazuje na kvalitu těchto expertů, než na jejich sympatie k různým politickým stranám," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ současný šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Václav Pícl. Sám je jedním z kandidátů na předsedu této odborové centrály, který se bude volit koncem dubna.
Nových členů odborům příliš nepřibývá, navíc se od ní v poslední době oddělily některé svazy, případně jejich části. Například to byli policisté, od OS Kovo se oddělily některé škodovácké závody. Neklesá trochu vaše vyjednávací síla?
ČMKOS svoji vyjednávací sílu neztrácí. Stále jsme nejsilnější odborovou centrálou v zemi. Na druhou stranu máte pravdu, že za posledních několik let ztratily odbory velké množství členů. Ve velké míře to bylo také dáno důsledky hospodářské krize, především zavíráním podniků a rušením pracovních míst. ČMKOS je dobrovolným sdružením odborových svazů a naším cílem musí být tyto svazy v konfederaci udržet. Osobně bych se chtěl zasadit o to, aby se neopakovala situace, kdy ztratíme odborový svaz nebo velkou odborovou organizaci.
Jak se chcete vymezovat vůči současné vládě? Pokud vím, tak někteří vaši čelní členové a analytici působí jako poradci ministrů nebo jsou propojeni třeba se sociální demokracií.
Naše role zůstává standardní. Díky nově nastaveným vztahům se současnou vládou - deklarované v programovém prohlášení - věříme, že dojde ke změně vnímání významu a vedení sociálního dialogu a role odborů naopak posílí. Fakt, že někteří naši odborní pracovníci se stali poradci ministrů, spíše ukazuje na kvalitu těchto expertů, než na jejich sympatie k různým politickým stranám.
V jakém stavu je v současnosti postavení zaměstnanců v České republice?
V minulém období díky úsilí odborů k závažným změnám nedošlo. Podařilo se nám udržet zákoník a práce a v něm obsaženou specifickou ochranu zaměstnance. Na druhou stranu ale dochází k postupnému zhoršování pracovních podmínek zejména v podnicích, kde nepůsobí odbory a kde i výdělková úroveň je výrazně nižší. Velmi časté je překračování fondu pracovní doby, neevidování a nevyplácení práce přesčas a neproplácení příplatků. V rámci právního poradenství, které bezplatně poskytujeme, se dále nejčastěji setkáváme s nejasnostmi ohledně vzniku, změn a skončení pracovního poměru, vyplácením mezd, odstupného a odškodňování pracovních úrazů.
Mluvili jsme o tom, že lidí v odborech nepřibývá? Co by se mělo změnit, aby se trend obrátil, nebo co byste chtěl v tomto směru udělat vy?
Za dobu, co jsem v odborech, jsem zaregistroval několik problémů. Prvním, a dle mého velmi závažným, je názor široké veřejnosti na potřebnost odborů. Mnozí lidé si myslí, že odbory nejsou potřeba, že stejně nic nezmohou, případně že bojují jen za cíle svých předáků. Pohled veřejnosti na činnost odborů se musí změnit. Musíme více propagovat svou práci, jasně říkat, co jsme udělali, a to nejen pro odboráře, ale pro všechny zaměstnance. Jasně také specifikovat naši vizi do budoucna. To pokládám za jeden ze základních úkolů budoucího předsedy ČMKOS.