Senát navrhuje Mašíny na vyznamenání. <span>Už popáté</span>

Domácí
4. 6. 2008 19:21
Josef Mašín (vlevo) a Milan Paumer mají medaili jen od premiéra.
Josef Mašín (vlevo) a Milan Paumer mají medaili jen od premiéra.

Josef Mašín (vlevo) a Milan Paumer mají medaili jen od premiéra.Senát už popáté navrhl skupinu bratří Mašínů na státní vyznamenání. Prezident Václav Klaus, který zatím ani jednou na návrh nereagoval, by je podle představ senátorů měl ocenit Medailí za hrdinství.

Bratři Mašínové a Milan Paumer se už dočkali medaile od premiéra Mirka Topolánka, Senát znovu dospěl k závěru, že by je měl ocenit i prezident. Václav Klaus stejně jako jeho předchůdce Václav Havel ale protikomunistické bojovníky dosud přehlížel.

Ani senátoři ale nemají v názoru na bratry Mašíny jasno. Podle jedné skupiny to byli hrdinové. "Já jsem ten, který je navrhuje každý rok. Doufám a věřím, že to letos přiměje pana prezidenta k hlubšímu zamyšlení nad tím, zda-li už není čas tyto hrdiny uznat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ senátor Martin Mejstřík.

Druhá skupina, do které patří zástupci ČSSD A KSČM, považuje bratry Mašíny za vrahy. "Těmto lidem lpí na rukou nevinná krev. Doufám, že rozum pana prezidenta se osvědčí stejně jako v předchozích případech," řekl komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf, který považuje nominaci za senátní evergreen.

ČTĚTE TAKÉ: Senát dostal návrhy na vyznamenání: pro Mašíny i vědce

Premiér Mirek Topolánek jako první z vysokých představitelů státu našel odvahu a Mašínům při návštěvě Spojených států udělil čestnou plaketu předsedy vlády. Mezi členy skupiny patřili také Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák, které komunistický režim popravil.

"Nominace je správná. To, že byli nominováni už pětkrát, by mělo panu prezidentovi konečně říct, že je čas udělat další krok. Ocenení pana Topolánka bylo jakýmsi předkrokem," odpověděl senátor Jaromír Štětina.

ČTĚTE TAKÉ: Topolánek ocenil Mašínovy. Dal jim medaile

Senát navrhl vyznamenat celkem 34 osobností, o devět více než loni. Mezi jeho kandidáty jsou například profesor Oldřich Jirsák, jehož tým vyvinul jako první na světě stroj na výrobu nanovláken, disident Pavel Wonka nebo opětovně hudební historik a publicista Zdeněk Mahler a někdejší federální ministr vnitra a první šéf slovenského Ústavu paměti národa Ján Langoš.

Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ