Kontroloval separatisty
Senát se distancoval od pobytu Doubravy na východě Ukrajiny
04.11.2014 16:24
Senát se ústy zastupujícího předsedy Zdeňka Škromacha (ČSSD) distancoval od cesty senátora Jaroslava Doubravy (Severočeši.cz) na východ Ukrajiny. Senátor tam vystupoval jako pozorovatel při separatistických volbách. Podle Škromacha to ale byla Doubravova soukromá mise. Senátor k tomu řekl, že vždy zdůrazňoval, že přijel jako soukromá osoba. Kritiku své cesty odmítl.
"Nebyl (Doubrava) vyslán Senátem Parlamentu ČR ani žádným z jeho orgánů. Navíc nikoho o své cestě předem neinformoval. Jde tak o jeho soukromou aktivitu," uvedl Škromach v písemném prohlášení.
Doubrava uvedl, že na Ukrajině zdůrazňoval, že přijel sám za sebe. "Oni mě tam sice uváděli jako senátora, ale já je opravoval s tím, že jsem tam jako soukromá osoba, že nemám pověření Senátu," řekl.
Volby v Doněcké a Luhanské oblasti nebyly uznány mezinárodním společenstvím a žádní oficiální pozorovatelé ze zemí EU na ně nemohli být vysláni, upozornil Škromach.
Nešťastné podle něj je, když kdokoliv už samotným uskutečněním cesty vyjadřuje postoj, který není v souladu se zahraniční politikou České republiky. "Za problém spíše osobního charakteru" označil nedělní Doubravovo vyjádření o tom, že senátor neví a ani nepátral po tom, kdo financoval jeho cestu.
Senátor to uznal jako chybu, že si detaily předem nezjišťoval. Podle svých slov až dodatečně po návratu zjistil, že cestu mu zaplatila Ústřední volební komise Luhanské oblasti, kde působil, a která ho také na volby pozvala. Senátor zopakoval, že ho o cestu na východ Ukrajiny požádal jeho kolega a kamarád.
Svým kritikům Doubrava doporučil, aby se nejprve sami seznámili, jaký stav současná ukrajinská vláda a armáda ve východních oblastech země způsobily. Podle senátora na separatistické volby přijelo na 40 zahraničních pozorovatelů. Ukrajinské ministerstvo vnitra v pondělí zveřejnilo seznam 18 z nich včetně Doubravy, označilo je za představitele "nejodpudivějších protidemokratických politických sil" a za nežádoucí.
Ukrajinské krizi byla v Senátu věnována také debata senátorů se zástupci ministerstev zahraničí a obrany a Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Její prezident Jiří Hynek na rozdíl od vládních představitelů za neefektivní označil unijní sankce vůči Rusku za jeho postup vůči Ukrajině. Podle expertů Jiřího Šedivého a Andora Šándora se Západu nepodařilo včas odhalit ruské záměry vůči Ukrajině. Parlamentní volby na Ukrajině podle účastníků debaty sice posílily šance na uklidnění situace, nemusejí ale vést k mírovému řešení krize.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.