Senát: Zastavte devastaci chátrajících Lázní Kyselka

Domácí
26. 4. 2012 13:21
Chátrající Lázně Kyselka.
Chátrající Lázně Kyselka.

Senát požádal o zastavení devastace chátrajícího areálu Lázní Kyselka na Karlovarsku. Vyzval krajský úřad k tomu, aby se zasadil o okamžité provizorní zabezpečení památkově chráněných objektů v areálu. S vlastníky budov by měl připravit smysluplný projekt využití budov. Ministerstvu kultury pak senátoři doporučili, aby prosadilo požadavky na sanaci areálu a ustavilo kontrolní skupinu složenou ze zástupců dotčených stran a také parlamentu.

Senátoři tak rozhodli na podnět petice proti devastaci lázeňského areálu, kterou dosud podpořilo téměř 19 tisíc lidí. Petici pořádala Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASKORD), která chtěla areál bezúplatně získat. Vyčítá firmám Karlovarské minerální vody a RSI, že jako vlastníci chtějí opravit jen polovinu ze 13 budov.
KMV obhajoval právník firmy Martin Hanzl. Uvedl, že firma je vlastníkem pouze menší části budov, a za ostatní tedy nenese žádnou odpovědnost a její podnikání na stav objektů nemělo žádný vliv. Odmítl přisuzovat KMV roli "ďábla, který v Kyselce působí všechno zlo". Viceprezident ASKORD Martin Kadrman naopak označil za falešnou a trapnou hru tvrzení, že Karlovarské minerální vody a RSI nemají nic společného.

Karlovarský kraj sice vývoj v Kyselce sleduje, ale na výzvu Senátu, aby se zasadil o provizorní zabezpečení památkově chráněných objektů v areálu, dost dobře nemůže nijak reagovat. Nemá k tomu žádné kompetence, řekla mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková. Stejně tak nemůže s vlastníky budov připravovat projekt. "Krajský úřad v tomto případě funguje jen jako odvolací orgán na úseku památkové péče. Nemá ovšem žádné legislativní nástroje, aby majitele areálu k čemukoliv nutil," uvedla Bocková.

Za nedostatečnou péči o některé památkové objekty dostala společnost Karlovarské minerální vody na počátku roku pokutu 1,8 milionu korun od karlovarského magistrátu. Krajský úřad ji potvrdil, firma se chce ještě bránit soudně. Společnost Karlovarské minerální vody také oznámila, že plánuje letos zahájit rekonstrukci dvou budov za 60 milionů korun. Společnost slíbila do areálu investovat kolem 400 milionů korun. Do léta chce rovněž zprovoznit železniční vlečku ke stáčírně minerálních vod v Kyselce, k čemuž ji vyzval i Senát.

Dominantním objektem areálu lázní je pavilon Ottova pramene, postavený podle projektu vídeňského architekta Karla Häybecka. Další hodnotnou stavbou je Mattoniho vila, postavená v letech 1885 až 1886. Lázně doplatily na důsledky privatizace v 90. letech. Několikrát měnily vlastníka a budovy nebyly udržovány. Stav objektů je nyní mimořádně špatný.

Vinu na tom mají podle Senátu kromě vlastníků budov také ministerstvo a památkový úřad, neboť dost neprosazovaly dodržování památkového zákona. Svůj díl viny prý nesou také orgány samosprávy, neboť nevyužily možností daných stavebním zákonem k zabránění devastacím budov.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Nápis Černá kostka - Centrum digitalizace, vědy a inovací, 29. dubna 2025, Ostrava. Dnes byla zahájena stavba projektu za 2,6 mld. Kč, který má být hotov v roce 2027.

V Ostravě začala stavba centra digitalizace a vědy Černá kostka

Domácí
29. 4. 2025

Počet Čechů využívajících nástroje AI se loni téměř ztrojnásobil

Domácí
29. 4. 2025

Cimický do vězení zatím nepůjde. Odvolal se, bude další soud

Domácí
Aktualizováno: 29. 4. 2025 16:10

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ