Pikle v Británii
Bilderberg: "Čechy nezvou. Po smrti Havla je nezajímáme"
07.06.2013 06:26 Původní zpráva
Pozvání na jednání skupiny zvané Bilderberg, která se schází každý rok, Češi dostávali díky bývalému prezidentu Václavu Havlovi. Tvrdí to alespoň bývalý ředitel jeho politického odboru Jiří Pehe. Sám se schůzky skupiny Bilderberg účastnil jednou. "Žádné konspirační teorie se tam nedomlouvají," říká. Letos Češi prý pozvání nedostali, protože přestali být zajímaví.
Tajemná skupina Bilderberg se schází každý rok na různých místech světa od roku 1954. Letos poprvé na jednání v hrabství Hertfordshire ve Velké Británii pozvali do hotelu i vybrané zástupce tisku. Otazníky nad tím, o čem spolu bankéři, zástupci vlády a byznysmeni jednají, ale nadále visí. A neznepokojují jen zastánce konspiračních teorií. Setkání, které se odehrává od 6. do 9. června, se nelíbí ani britskému europoslanci Gerardu Battenovi, který se svými výhradami vystoupil na jednání Evropského parlamentu v květnu. "Jestli je Bilderberg jen nezávazné povídání, tak proč se ho účastní ty nejmocnější a nejdůležitější osobnosti světové politiky včetně George Osborna, britského ministra financí? Proč by se namáhaly s účastí?" ptal se.
Oficiálně mají členové skupiny Bilderberg ve Velké Británii na programu jednání vytváření pracovních míst v Evropě, dluhovou krizi, rozvoj Afriky, nacionalismus a populismus. Palčivá aktuální témata měla skupina Bilderberg na programu jednání i dříve. Podle Jiřího Pehe nemají pravdu ti, kteří se obávají, že mocnáři za zavřenými dveřmi kuli pikle o dalším směřování světa, cíleném úbytku obyvatel a podobně. "Konference je na velmi vysoké úrovni. Byli tam lidé, kteří se účastnili vlád, nebo byli ve vedení korporací. Konference probíhala formou panelových diskusí. Během dvou dní jich bylo asi deset. Byly na téma světové politiky. Moje zkušenost s Bilderbergem byla velmi zajímavá, ale nemohu potvrdit, že by se tam domlouvala budoucnost světa," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Pehe.
Stejně jako každý rok i letos figuruje na seznamu pozvaných řada zajímavých jmen. Namátkou například nizozemská královna Beatrix, americký ministr zahraničí Henry Kissinger, šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardová, šéf Google Eric Schmidt. Z České republiky nedorazí nikdo, i když dříve se Češi jednání účastnili: na schůzku Bilderbergu přijal pozvání v minulosti neúspěšný kandidát na prezidenta Vladimír Dlouhý, v roce 1998 bývalý velvyslanec ČR v OSN Karel Kovanda, o rok později tam byl Havlův poradce Michael Žantovský, v roce 2001 Jiří Pehe a dvakrát (naposledy v roce 2008) se účastnil i Karel Schwarzenberg.
Chtěli pozvat Havla?
Členy vybírá speciální výbor. "Já byl pozván asi proto, že jsem předtím působil jako poradce Václava Havla. Je možné, že se snažili pozvat samotného Václava Havla, který třeba z časových důvodů nemohl jet. Ale to je moje spekulace. Někteří účastníci jsou zvaní pravidelně, jiní dostanou pozvánku, když se jich dotýká téma konference. To byl asi důvod, proč jsem byl pozván já," vyprávěl on-line deníku TÝDEN.CZ Pehe, který se zajímal o středoevropskou politiku.
Proč Češi nedostali pozvánku na jednání i letos, je podle bývalého Havlova spolupracovníka celkem jasné. "Je to signál toho, že nejsme zajímaví. Konference je vysoce prestižní. Jezdí tam lidé, kteří něco znamenají. Zvaní lidí z České republiky skončilo s érou Václava Havla, který podle mého soudu přispěl k naší mezinárodní prestiži. Byli jsme bráni jako země poměrně vážně. Ale od roku 2008 už tam z České republiky nikdo nebyl," poznamenal Pehe.
Webová stránka Bilderbergu tvrdí, že cílem skupiny je posílení vztahů mezi Severní Amerikou a Evropou. Konspirační teorie vyprávějí však o jednáních o vývoji planety. Bilderberg měl dokonce i "volit" amerického prezidenta nebo spoluvytvářet evropskou měnu euro.
Název skupiny Bilderberg je odvozen od jména hotelu v Nizozemsku, kde proběhlo v roce 1954 první setkání. Desítky let se o Bilderbergu mlčelo. Média se o něj začala zajímat poprvé až v 90. letech, hojně se o něm informuje teprve ve 21. století. Setkání financují nadace, v minulosti například nadace Ford. Pozvaní účastníci mají podle Peheho ubytování zdarma.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.