Od ledna vzrostl v Česku počet HIV pozitivních lidí o 118. To je více než za celý rok 2006. Statisticky nejhorší měsíce roku, kterými jsou tradičně říjen až prosinec, jsou přitom teprve před námi. "Něco se děje, někde je chyba. A obávám se, že ta křivka půjde stále nahoru," varuje tajemník České společnosti AIDS pomoc Miroslav Hlavatý.
Chyba je podle něj v tom, že si valná většina lidí nechce připustit, že hrozba HIV je i jejich problém. "Všichni, celá republika, jsme si sex bez kondomu zkusili a my všichni jsme tedy v ohrožení," varuje Hlavatý v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
ČTĚTE TAKÉ: Nakažených HIV přibývá, letošní rok bude tragický
Jak se zbavit HIV? Dohnat nakažené buňky k sebevraždě
Ani on si nebezpečí pohlavní nemoci dříve nepřipouštěl. O problematiku se začal zajímat až tehdy, co mu bývalý partner oznámil, že je HIV pozitivní.
Počet lidí nakažených virem HIV rok od roku stoupá. Čím si to vysvětlujete? Neexistuje dostatečná prevence?
Osvěta i finanční prostředky, které na ni máme, jsou dostatečné. Je to opravdu jen o tom, nastudovat si ty tři možné cesty přenosu - nechráněný pohlavní styk, krví - teda injekční stříkačkou a přenos z matky na plod, který však už v dnešní době skoro nehrozí.
Pokud je to tak jednoduché a lidé to vědí, jak to, že počet nakažených stále roste?
Bohužel mladí lidé si myslí, že léčba je uzdraví, říkají si "nám se nic stát nemůže". Navíc tu stále panuje přesvědčení, že AIDS je nemocí homosexuálů. Tato nemoc přitom zasahuje celou populaci. Mladí nemají na očích strašáka, jako měla naše generace v postavě třeba Freddieho Mercuryho. Dneska už tu ten strach není, lidé nepoužívají kondomy a HIV berou jako běžné onemocnění typu chřipky. Jsou prostě nezodpovědní.
Který z těch tří způsobů, jak se lze virem nakazit, je nejčastější?
Samozřejmě nechráněný pohlavní styk. U narkomanů je výskyt viru, zdá se, relativně nízký. Zatím připadá na počet všech infikovaných zhruba jen sedm procent injekčních uživatelů drog. Navíc tam nevíte, jestli nákaza přišla injekcí nebo pohlavním stykem.
U jaké skupiny populace je nárůst nákazy virem nejvyšší?
Před čtyřmi roky bylo nejvíce HIV pozitivní mezi chlapci ve věku 20-24 a u děvčat ve věku 25-29 let. Teď se to věkové rozpětí obrátilo. To ale rozhodně neznamená, že když je někomu čtyřicet, tak má vyhráno. Spektrum nakažených jde od novorozenců infikovaných matkou - i když od roku 2000 máme jen čtyři případy - až po lidi nad 60 let.
A co se týče pohlaví, je mezi nakaženými více mužů, nebo žen?
K 31. 7. 2010 je v České republice evidováno 1462 HIV pozitivní lidí. Převážná většina jsou muži a pouze kolem tří set případů ženy. To je způsobeno tím, že asi třemi čtvrtinami se na těchto číslech podílí homosexuální nebo bisexuální styk s mužem. S děvčaty byl také problém, že se nechodila testovat, až jednou Česká televize odvysílala dokument o obyčejné mladé paní, která se nakazila od svého přítele. Až tehdy ženy pochopily, že se AIDS netýká jen prostitutek, ale opravdu každého.
A v rámci národností sledujete jaký trend?
U infikovaných cizinců vede jednoznačně Ukrajina a Afrika.
Nejvíce nakažených je z Prahy. Je to dáno pouze tím, že je zde největší koncentrace obyvatel, nebo zde hrají roli i jiné faktory?
Praha má k 31. 7. přesně 700 diagnostikovaných případů nákazy u lidí se zdejším trvalým bydlištěm. Podílí se na tom nejen největší koncentrace lidí, ale i největší koncentrace drog a největší dostupnost testovacích míst.
Nezvyšuje se počet lidí, u nichž se potvrdila přítomnost viru HIV, úměrně s tím, čím více lidí se nechává testovat?
Ne vždycky. V roce 2008 jsme u nás udělali 4634 testů, z toho bylo pouze 12 HIV pozitivních. Loni 4034 testů a 22 potvrzených případů. A teď jsme za sedm měsíců provedli asi 2200 testů a už máme 18 pozitivních.
Takže trend není takový, že se chodí testovat stále více lidí?
Bohužel ne a těžko to nesu. A čím méně lidí k nám chodí, tím roste počet nakažených. Dříve byl u nás v ambulanci pozitivní zhruba každý 250. test, teď už to je každý 135.
PSALI JSME: AIDS. Bomba, která stále tiká. Nakažených přibývá
V Česku přibývá HIV pozitivních rychleji než loni
Kolik odhadujete, že je v Česku ve skutečnosti lidí nakažených HIV včetně těch, kteří to nevědí?
Státní úředníci mluví až o pětinásobku oficiálních čísel. Odborníci tvrdí, že maximálně trojnásobek, víc že to nebude. Já jsem hodně pesimistický a sám za sebe tipuju, že těch nakažených je v reálu až desetkrát více, tedy až kolem 15 000 lidí.
Kdy má cenu jít na test? Inkubační doba viru je tuším tři měsíce?
Technika je stále přesnější, takže doporučujeme zajít na testy už po dvou měsících. Jedině při včasné diagnóze platí, že léčba může být úspěšná. Jinak to nemá cenu.
Příběh člověka, který žije s virem HIV, si přečtěte v on-line deníku TÝDEN.CZ ve středu.
Foto: Jan Schejbal, Fotoarchiv, Karel Šanda