Signatář Marhoul: Občané Ukrajiny jsou v "ruské" pasti

Domácí
25. 7. 2014
Momentka z Ukrajiny.
Momentka z Ukrajiny.

Václav Marhoul, režisér mimo jiné filmu Tobruk mapujícího činnost českých legionářů ve druhé světové válce na frontě v Africe, je jedním ze signatářů petiční výzvy Odvahu a vůli s podtitulem Je třeba vidět Rusko realisticky a jednat podle toho. V rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ říká, že s popisem neváhal a přibližuje svůj pohled na ukrajinskou krizi.

Signatáři petice, která bude předána předsedům vlád a prezidentům zemí EU a Austrálie, varují v souvislosti s děním na Ukrajině před imperiální rozpínavostí Ruska a obviňují Kreml z překračování mezinárodního práva a mezinárodního poválečného uspořádání. Za peticí stojí Petr Marek a Pavel Korec z iniciativy BEZ komunistů, údajně už nasbírala více než tisícovku podpisů.

Pane Marhoule, co vás vedlo k podpisu petice Odvahu a vůli?

Dlouhodobě sleduji situaci na východní Ukrajině a dlouhodobě jsem přesvědčen o tom, že v celé krizi má Rusko prsty.

Z čeho čerpáte informace o situaci na Ukrajině? Jen z médií, nebo máte i vlastní zdroje?

Mám i nějaké vlastní zdroje. Na Ukrajině mám spoustu přátel a je zajímavé si to všechno porovnávat.

Václav Marhoul.V čem vidíte smysl petice?

Žádná petice sice reálnou politiku - bohužel - nezmění, ale na druhou stranu má význam minimálně v tom, že je vidět, že někoho to zajímá. Je to nějaké určité vyjádření části občanů, že jim to není jedno. Většině lidem je to úplně jedno, ale aspoň někomu ne.

Při konfliktu ukrajinské armády s proruskými separatisty umírají i civilisté. Co si o tom myslíte? 

Na válce je vždy nejhorší fakt, že postihuje civilní obyvatelstvo. Kdyby se války odehrávaly jako kdysi dávno, kdy se někde proti sobě postavily armády na poli, rozdaly si to a jeden či druhý zvítězil, bylo by to snadnější. Bohužel se civilní obyvatelstvo zhruba posledních sto let stává nechtěnou obětí všech válečných konfliktů. Což je na válce to nejodpornější. Civilní obyvatelé na Ukrajině jsou podle mě v pasti. Nemůžou odejít a jsou přímo v centru dění. Podle mých informací je rebelové častokrát využívají i pro své vlastní zájmy. Je to neuvěřitelně složitá situace.

Jak se podle vás bude konflikt na Ukrajině vyvíjet dál?

I když nejsem politolog, tak si myslím, že to není konflikt, který by skončil zítra. Bude to celé dál eskalovat. Podle mě pomoc Ruska povstalcům neustane. Po sestřelení malajsijského letadla to možná bude jen méně vidět. Rusko v čele s prezidentem Vladimírem Putinem bude povstalce dál podporovat, zásobovat zbraněmi i municí, i když se k nim oficiálně nikdy nepřihlásí. Jeden z možných scénářů je i ten, že se Putin domluví s povstalci na raketovém útoku na ruské území a pak to bude vydávat za útok ukrajinské armády. V tu chvíli nahodí motory a obsadí celou oblast. To se klidně může stát... Jediným řešením je, aby rebelové složili zbraně a odsunuli se do Ruska. A ukrajinským oblastem by se měla svěřit co největší možná autonomie. To je ale jen takový sen.

Text petice podepsané Václavem Marhoulem:

Autor: - mac -Foto: ČTK/AP , Krumphanzl Michal

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné