Sir Winton na Hrad pro řád přijet nemůže. Uspíšení Zeman smetl

Domácí
22. 5. 2014 07:30
Sir Nicholas Winton se kvůli zdraví nemůže dostavit do Prahy.
Sir Nicholas Winton se kvůli zdraví nemůže dostavit do Prahy.

Zachránce stovek židovských dětí Nicholas Winton se předání Řádu Bílého lva na Pražském hradě kvůli svému zdravotnímu stavu nezúčastní. Lidovým novinám to řekla jeho dcera Barbara. Řád má být Wintonovi předán při příležitosti oslav vzniku samostatného Československa 28. října, na které ho pozval prezident Miloš Zeman. Svůj úmysl udělit mu nejvyšší státní vyznamenání Zeman sdělil Wintonovi v blahopřejném dopise ke 105. narozeninám.

Podle některých historiků a dalších osobností není důvod čekat na 28. říjen. Přimlouvají se, aby Zeman ocenil Wintona co nejdříve. Zákon mu to umožňuje a nestalo by se tak v novodobé historii Česka poprvé.

Zeman prý na říjnovém termínu trvá. "Pan prezident se rozhodl udělit nejvyšší státní vyznamenání siru Nicholasi Wintonovi 28. října právě proto, že jde o nejvýznamnější svátek České republiky. Tím se zvyšuje i samotná váha vyznamenání," řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Pokud by ale Winton nemohl do Česka zavítat, je možné, že by mu Zeman vyznamenání předal v zastoupení, uvedl Ovčáček.

Výzva, že by měl Zeman vyznamenání Wintonovi udělit co nejdříve, přijde jeho mluvčímu neslušná. "Pan prezident je sice skvělým prognostikem, ale není natolik odvážný, aby predikoval zdravotní stav kohokoliv. Pokud tak někdo činí, je to jeho právo, ale považuji to za nevhodné a přímo neslušné," řekl Ovčáček.

Skromný Brit zorganizoval těsně před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. Zařizoval jim doklady a přijetí v britských rodinách.

Winton byl oceněn řadou britských i českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holokaustu.

Řád Bílého lva v porevoluční době dostala řada hlav států, například George Bush starší, Michail Gorbačov, Francois Mitterrand, Lech Wałesa, Richard von Weizsäcker či britská královna Alžběta II., naposledy pak německý prezident Joachim Gauck. Dále řada válečných veteránů, izraelský lovec nacistů Simon Wiesenthal, v roce 1990 pak i spisovatel Josef Škvorecký a jeho žena, prozaička a překladatelka Zdena Salivarová.

Autor: ČTK Foto: ČTK , PA/Anthony Devli

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ