Škola přijde kvůli podivné maturitě o tři miliony
06.08.2008 10:55 Původní zpráva Aktualizováno 06.08. 15:17
Gymnázium Pod Vyšehradem, kde v červnu proběhla pozoruhodná maturita dvacetiletého studenta Martina Bartáka, bude v příštím školním roce chudší o tři miliony. On-line deníku TÝDEN.CZ to potvrdil Pavel Drtina z pražského magistrátu. Česká školní inspekce navíc navrhla ministerstvu školství výmaz gymnázia z rejstříku škol.
"Na základě protokolu, který nám zaslala Česká školní inspekce, jsme došli k tomu, že škola porušila zákon. Z toho důvodu s nimi končíme smlouvu o zvýšené dotaci škole a to od 1. září na celý školní rok," sdělil Drtina. Škola tak přijde zhruba o tři miliony korun.
ČTĚTE TAKÉ: Inspekce: Gymnázium Pod Vyšehradem porušilo zákon
Zvýšená dotace je spojená s každým studentem školy. Na každého žáka dostává škola čtyřicet tisíc korun. Patří do nich náklady na platy zaměstnanců a přímé náklady vzdělávání.
Jak se na případ dívá ministerstvo |
Nemyslíte si, že kauza snižuje úroveň soukromého školství? Z tohoto zatím ojedinělého případu nelze vyvozovat obecné závěry k úrovni soukromého školství.
Souhlasí ministerstvo s tím, že případ prověří policie? Ministerstvo uvítá, když tento případ bude prošetřen.
Má ministerstvo v plánu nějak do případu zasáhnout? Vše samozřejmě bude záležet na výsledku vyšetřování policie. Krajním řešením může být případně i výmaz z rejstříku škol a školských zařízení, a to v případě, že by se prokázalo závažné porušení právních předpisů.
Markéta Šimková, předsedkyně komisionální zkoušky, dostala od studentova otce Jaroslava Bartáka obálku s penězi a řekla, že pan Barták má na ministerstvu nějakého kamaráda. Zjištovali jste, jestli je to pravda? Jak již bylo zmíněno, případem se zabývá policie a ta veškeré souvislosti prošetří. |
Školu to podle Pavla Drtiny může poškodit. "Záleží na tom, zda ještě nějací studenti zůstanou, nebo zda se nějaké třídy nesloučí do jedné, aby škola ušetřila na učitelích," doplnil Drtina s tím, že pražská radnice ještě o dalších krocích jedná s Liškovým úřadem.
Nejzávažnějším pochybením, kterého se gymnázium Pod Vyšehradem dopustilo, byla přítomnost Markéty Šimkové jako předsedkyně komisionální zkoušky. "Nepřichází v úvahu, aby u opravných nebo jakýchkoli jiných zkoušek byl člověk, který v oné době nikde neučí a vykonává jinou profesi," řekl Drtina.
ČTĚTE TAKÉ: Podivnou maturitu studenta Bartáka prověří policie
Ředitelka stále mlčí
Ředitelka pražského gymnázia Miroslava Kurková nechce sebrané dotace komentovat. "Jak si myslíte, že na to budu reagovat? Už několikrát jsem řekla, že se k ničemu do médií nebudu vyjadřovat," komentovala odebrání dotací Kurková.
Česká školní inspekce, která nedávno případ řešila, považuje okolnosti za tolik závažné, že podala návrh ministerstvu školství, aby gymnázium smazalo z rejstříku škol. "To by pak znamenalo, že škola by sice mohla studenty učit, ale nemohla by jim vydávat vysvědčení," řekl mluvčí inspekce Libor Vacek. Podle něj chce inspekce tímto krokem dát najevo, že podobné praktiky na školách nehodlají tolerovat. K rozhodnutí přispěly spekulace o možné korupci, které přinesl časopis TÝDEN.
ČTĚTE TAKÉ: Šéfka komise: Za maturitu mi platil otec studenta
Případ podivné maturity na veřejnost prosákl kvůli protestům proti maturitě Martina Bartáka, syna šéfa modřanské polikliniky. Před ní student propadal z češtiny a španělštiny. Ze soukromé školy na konci června odešlo 25 studentů a dvanáct učitelů.
Foto: gpv.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.