Univerzity v nejistotě
Akreditační komise končí, nový úřad povede Labík
30.06.2016 14:17 Původní zpráva
Instituci, která mimo jiné odhalila nepravosti na plzeňských právech či soukromé Univerzitě J. A. Komenského v Praze, rozpouští zákon prosazený ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD). Po 25 letech končí Akreditační komise. Nahradí ji Národní akreditační úřad, jehož složením pod vedením profesora Stanislava Labíka schválila ve středu vláda.
Formálně komise podle nového vysokoškolského zákona přestane fungovat až 31. srpna. Poslední zasedání, na kterém se řešily problémy ve vysokém školství, schvalování nových studijních oborů či hodnocení jednotlivých univerzit, ale proběhlo už minulý týden. Setkání se konalo ve velmi emotivním duchu. Přítomni totiž byli nejenom současní členové, ale i ti historičtí za uplynulých 25 let.
"Je škoda, že rušíme něco, co dobře fungovalo. Stačilo posílit pravomoci současné komise. Nicméně stalo se, teď už není cesty zpět," promluvil na zasedání bývalý šéf komise profesor Miroslav Liška.
Opozice je skeptická
Velkým otazníkem ale je, co bude následovat. Prvního září má totiž vzniknout nový Národní akreditační úřad, jehož podoba je dosud nejasná. "Vjíždíme do tunelu a nevíme, co uvidíme, až z něj vyjedeme. A jestli z něj vůbec vyjedeme," komentuje současnou situaci Anna Putnová, poslankyně za opoziční TOP 09 a docentka z VUT v Brně. Naráží tak na nejasnosti v zákoně a podzákonné předpisy, které ještě takřka nikdo neviděl.
Ministerstvo školství ale věří, že změna povede k lepšímu. Úřad například již nemá být spojen pupeční šňůrou s ministerstvem školství, jako tomu bylo dosud. Má být silnější a rozhodnější.
"Reagujeme na to, co bylo v minulých letech často diskutováno. Národní akreditační úřad bude mít dva stupně projednávání, bude tam kontrola přes přezkumnou komisi a resort se od tohoto procesu odděluje. Úřad bude rozhodovat zcela samostatně," upřesnila ministryně Valachová, která nový vysokoškolský zákon úspěšně protlačila legislativním procesem.
Zmizet by tak měly případy, kdy komisaři u škol konstatovali závažné nedostatky, ministerstvo ale argumenty shodilo ze stolu a na základě formálních právních výkladů nechalo vysoké školy bez postihu.
Dvořáková končí
Jasné je už složení komise úřadu, která bude rozhodovat v podobných oblastech jako dnešní Akreditační komise. Nepokračuje současná předsedkyně Vladimíra Dvořáková, profesorka z Vysoké školy ekonomické v Praze, ani místopředseda Jan Roda, profesor z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT). Ti už totiž byli dvakrát zvoleni a jejich další angažmá zákon nepřipouští.
Vláda schválila návrh vypracovaný Kateřinou Valachovou. Předsedou se tak prvního září stane Stanislav Labík, respektovaný profesor z VŠCHT a předseda Kontrolní rady Grantové agentury ČR. Ten se též zúčastnil posledního zasedání komise. Z jeho vůbec prvních vyjádření je patrné, že chce s končícím orgánem zachovat kontinuitu.
"Komise odvedla obrovské množství práce. Pokud se nakonec stanu předsedou nového úřadu, budu na ni chtít navázat," přislíbil Labík. Zárukou podle něho má být nejen to, že ze současné komise by měli podle návrhu hned tři členové přejít do nového úřadu, ale zejména skutečnost, že nová instituce bude stát na dosavadním úřednickém aparátu. To přítomní akademici ocenili a shodli se, že personální návrhy na složení úřadu, jak jej předložila ministryně Valachová, jsou kvalitní.
Akreditační komise |
- pečuje o kvalitu vysokoškolského vzdělávání; |
- vydává stanovisko k žádostem o akreditaci studijních programů; |
- vyjadřuje se ke zřízení, sloučení, splynutí, rozdělení nebo zrušení fakulty veřejné vysoké školy; |
- její kladné stanovisko je podmínkou k udělení státního souhlasu pro právnickou osobu, která chce působit jako soukromá vysoká škola. |
Zdroj: Akreditacnikomise.cz, TÝDEN |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.