Amnesty International nemá pravdu, tvrdí Chládek

Domácí
24. 4. 2015 14:50
Podle ministra školství Marcela Chládka není tvrzení Amnesty International o diskriminaci Romů v českém školství založené na pravdivých údajích (ilustrační foto).
Podle ministra školství Marcela Chládka není tvrzení Amnesty International o diskriminaci Romů v českém školství založené na pravdivých údajích (ilustrační foto).

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) v pátek odmítl čtvrteční zprávu Amnesty International (AI) o diskriminaci Romů v českém vzdělávacím systému. Mimo jiné uvedl, že nebyla založena na pravdivých údajích. Jeho slova se však vzápětí dočkala ostré kritiky ze strany mezinárodní organizace na ochranu lidských práv. Podle AI je ministrův postoj předsudečný a kontraproduktivní.

Amnesty International ve čtvrtek informovala, že diskriminace Romů v českém vzdělávacím systému přetrvává. Vedle nepřiměřeně vysokého podílu romských žáků na základních školách praktických se podle zprávy Romové potýkají s diskriminací také v hlavním vzdělávacím proudu. Vznikají segregované romské školy, na kvalitnějších školách bývají Romové šikanováni.

Proti závěrům zprávy se Chládek ohradil. Český vzdělávací systém podle něj není nastaven tak, aby diskriminoval. Případy porušování práva na rovný přístup ke vzdělání považuje za selhání jednotlivců. Evropská unie podle něj uznává posun, který Česko v této oblasti učinilo. A právě to prý může někomu vadit. "Myslím, že některé organizace se vyloženě živí na tom, že je někdo někde diskriminován, a udělaly si z toho byznys. Vadí jim, že se to posouvá dopředu," řekl.

Ministr také uvedl, že zpráva pracuje se lživými údaji. Pracovnice Amnesty International podle něj věděla o tom, že se podezření o nesprávně nastaveném programu na jedné z ostravských škol nepotvrdilo, tajemníka organizace Salila Shettyho však o tom neinformovala. Chládek nyní zváží další kroky, například stížnost.

Ministr školství Marcel Chládek.Chládek tak ale podle AI vyjádřil předsudky vůči romským rodinám i Shettymu. "Výroky, které zazněly, jsou přesně ty, kvůli kterým vznikla potřeba situaci v Česku zkoumat a které rozhodně nepřísluší nikomu, natož ministrovi vlády civilizované evropské země," uvedla organizace. Ministr podle ní navíc bez jediného argumentu zpochybnil roční pečlivý výzkum.
Existenci problému navíc uznává například ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD); na porušování antidiskriminační legislativy ČR upozornila i Evropská komise. Organizace proto vyzvala předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby "zajistil odstranění nezákonného stavu".

Zpráva Amnesty International byla založena na kvalitativním průzkumu v Brně, Českých Budějovicích, Ostravě a Děčíně. Výzkumníci hovořili nejen s desítkami romských dětí a jejich rodičů, ale také s řediteli a učiteli. Vedle nadměrného zařazování romských dětí do praktických škol podle zprávy diskriminace spočívá také ve vzniku "romských" škol a časté šikaně romských dětí na renomovanějších ZŠ, kde jsou ve výrazné menšině. Legislativní opatření se podle zprávy nedaří přenést do praxe.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zavoral Libor, Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ