Kauza Peroutka
Ať Zeman dokáže, že je chlap, žádá ministr po verdiktu soudu
02.03.2016 13:30 Aktualizováno 02.03. 15:46
Prezident Miloš Zeman by se měl podle politiků kvůli výroku o novináři Ferdinandu Peroutkovi omluvit. Celou záležitost kolem údajného autorství Peroutky článku Hitler je džentlmen považují za absurdní a trapnou. Uvedli to v reakcích na rozsudek soudu, který Kanceláři prezidenta republiky nařídil v kauze Peroutka omluvu.
"Co kdyby se prezident k omluvě postavil jako chlap a omluvil se vnučce novináře Peroutky osobně, nejen tak, jak mu uložil soud," uvedl na twitteru ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Později ještě komentoval reakci hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka na rozsudek. Mluvčí ČTK po vynesení rozsudku řekl, že se Hrad odvolá a věc je připraven dovést až k Ústavnímu soudu. Jurečkovi to připadá jako "reakce malého kluka, který za žádnou cenu neumí přiznat, že udělal chybu".
Předseda ODS Petr Fiala označil za absurdní, že Zeman nechal věc zajít tak daleko. "Mohl se už dávno omluvit a k soudu vůbec nemuselo dojít. Jeho trvání na něčem, co neexistuje, je trapné. Soud mu dnes připomenul, co si vůbec neuvědomuje: Že si nemůže říkat, co chce," uvedl Fiala.
Podobně reagoval i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Kdyby byl Zeman normální chlap a uměl říci: 'Promiňte, spletl jsem se', žádná umělá trapná aféra tady nemusela být," uvedl na twitteru. Na jeho vyjádření vzápětí reagoval taktéž na twitteru Ovčáček. "Netušil jsem, že velekněz antizemanovské sekty M. Kalousek je nejen odborníkem v oblasti ruských tajných služeb, ale též na dílo F. Peroutky," napsal hradní mluvčí.
Bývalý ministr spravedlnosti, europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil rozsudek označil pro Peroutku za zadostiučinění. "Škoda, že příběh kvůli odvolání kanceláře prezidenta ještě bude pokračovat," dodal. Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek poznamenal, že omluvu z Hradu nečeká, protože se omlouvají pouze slušní lidé.
Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se k rozsudku nechtěl příliš vyjadřovat. "Já nevím, já to moc nesleduju, já bych to nechal bez komentáře," řekl.
Miloš Zeman, tedy nikoli některá z institucí, ve kterých působil, se na základě soudního rozhodnutí musel v minulosti za své výroky omlouvat už několikrát. S tehdejším předsedou sociální demokracie se soudil například někdejší poslanec a pozdější policejní ředitel v Náchodě Milan Hruška, o němž Zeman v květnu 1993 veřejně prohlásil, že měl "s jistými obtížemi absolvovat sedm tříd základní školy". Zeman se mu měl omluvit ve vysílání Českého rozhlasu a zaplatit odškodné 20 tisíc Kč. Podle Mladé fronty Dnes z března 1997 Zeman jen zaplatil.
V únoru 2001 se Zeman už jako premiér po několikaletém sporu omluvil svému někdejšímu spolustraníkovi Jozefu Wagnerovi, téměř tři roky poté, co mu to nařídil soud. Wagner Zemana v roce 1997 žaloval za prohlášení, že jej po vyloučení z ČSSD nechtěli do svých řad přijmout ani komunističtí poslanci. Předtím Zeman vyhověl příkazu soudu a v červnu 2000 se omluvil Miroslavu Mackovi. O bývalém místopředsedovi ODS v dubnu 1998 prohlásil, že v roce 1992 privatizoval Knižní velkoobchod díky intervenci politiků a privatizaci označil za "jednoznačné tunelování".
Velmi dlouho se pak táhl případ Zemanovy omluvy novináři Ivanu Brezinovi. V roce 1999 Zeman jako premiér řekl, že Brezina psal za úplatu články podporující dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Brezina ale nařčení odmítl a podal žalobu na ochranu osobnosti. V kauze rozhodovaly soudy několika stupňů, řešil ji i Ústavní soud. Až v dubnu 2007 Vrchní soud v Praze definitivně Zemanovi nařídil, aby se omluvil a zaplatil Brezinovi odškodné 50.000 korun a soudní náklady. Omluva pak vyšla jako inzerát v Mladé frontě Dnes.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.