Státní maturity
Cermat nechce zveřejnit autory maturity, Dobeš tvrdí opak
09.07.2011 12:10 Původní zpráva
Kdo tvořil letošní testy pro státní maturitu, zůstane zřejmě tajné. Cermat, který státní maturity připravil, odmítá zveřejnit konkrétní jména, takže debata nad odborností autorů se zřejmě konat nebude. Státní maturita přitom jenom letos změnila život sto tisícům studentů a její příprava spolkla přes půl miliardy korun ze státní kasy. Ministr školství Josef Dobeš navíc v médiích hlásá, že seznam autorů je k vidění na webu společnosti Cermat. Ve skutečnosti tam však nic podobného nevisí.
"Když jsem nastoupil, tak se kritizovalo, že je to anonymní. První, co udělal pan ředitel Zelený, zveřejnil odborníky," tvrdil v polovině června ministr Dobeš v pořadu České televize Hyde Park. Podle jeho slov je kompletní seznam učitelů podílejících se na tvorbě maturit k vidění na oficiálním serveru společnost Cermat, která má státní maturitu na starosti. Dodnes se však podobná věc na internetu neobjevila.
Autory Cermatu nechceme
"Pan ministr neměl v tu chvíli přesné informace," obhajuje Dobeše mluvčí Cermatu Petr Habáň. Zároveň však dodává, že ani v dalších dnech se tohoto seznamu veřejnost nedočká. Důvod? Cermat se obává konkurence ze soukromé sféry. "Zveřejnění jmen všech kolegyň a kolegů, kteří se na vzniku úloh a testů podílejí, s sebou nese riziko, že se nám je okamžitě pokusí přetáhnout konkurence z řad firem, které na výrobě testů profitují," vysvětluje Habáň.
Státní maturita v číslech: |
Počet maturantů: 98 790 Počet škol: 1262 Počet zkoušek: 223 888 Procento neúspěšných studentů: 19,5 procenta Cena státní maturit: 680 milionů korun |
Nařčené společnosti však podobnou argumentaci odmítají. "Je to nesmysl. Nemáme důvod přetahovat jejich autory, protože máme velkou banku svých lidí, které již máme proškolené vlastní metodikou. Ty jejich bychom stejně museli znovu zaučovat," říká pro on-line deník TÝDEN.CZ mluvčí společnosti Scio Bohumil Kartous.
Kriticky se na obavu Cermatu dívá i Silvie Pýchová z nezávislého sdružení Stálé konference asociací ve vzdělávání nebo Tomáš Feřtek ze sdružení Eduin. "Je to úsměvný argument. Na nějaké přetahování je to tady pořád malé. Každý, kdo chce dělat testy, tak je dělá a většinou spolupracuje s více společnostmi. I s Cermatem," tvrdí Feřtek.
Postrach Cermatu: peníze a konkurence
Podle Cermatu však nejde nejen o samy autory, ale také o peníze. Stát prý investoval do jejich vzdělání nemalé prostředky, jejich výši na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ dosud nespecifikoval. Co se tedy autor maturitních testů musí naučit? Žádný vzdělávací kurz totiž neexistuje. Ve Sciu prochází každý takzvaným zaškolovacím procesem, při kterém vytvoří úlohy. Poskytne je komisi a ta posuzuje, jestli má kvality a schopnosti na tvoření testových příkladů. "Sestavovat testy nemůže dělat kdokoliv. I výborný učitel se na to nemusí úplně hodit," říká Pýchová. Zveřejnění jmen by proto mohlo utnout pochybnosti nad odborností autorů.
Feřtek však upozorňuje, že není důležité, kdo úlohy vymýšlí, ale kdo odsouhlasí jejich zařazení do testu. "V současné době to vypadá, že metodici hloubkovým školením neprošli. Ani oni sami mi to totiž při rozhovorech nepotvrdili," dodává. Cermat podle něho dává jasně najevo: "Nekecejte nám do toho, chceme si to dělat po svém."
Zástupci vzdělávacích asociací a společností však slibují, že budou i nadále naléhat, aby se objevila široká odborná debata o úrovni a náplni státních maturit. Na jedné straně je pochopitelné, že si Cermat chrání své know-how, na druhé straně by se do takto zásadního testu mělo zapojit více stran s více zkušenostmi. "V tomto případě by se vědomosti měly sdílet. Soukromé firmy nemohou ve státní maturitě Cermatu konkurovat. Navíc to není a priori o soupeření, tady jde o osudy mladých lidí," vzkazuje Pýchová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.