Čeští žáci dopadli v mezinárodním srovnání nadprůměrně

Domácí
11. 12. 2012 11:24
Podle výsledků šly českým dětem nejlépe úlohy z přírodovědy (ilustrační foto).
Podle výsledků šly českým dětem nejlépe úlohy z přírodovědy (ilustrační foto).

V mezinárodním srovnání znalostí matematiky, přírodních věd a čtenářské gramotnosti skončili čeští žáci 4. tříd v žebříčku nad průměrem. V úterý to oznámil ministr školství Petr Fiala (nez.). Zvrátil se tak klesající trend z roku 2001.

"Česká republika vykázala nadprůměrný výsledek. Nejlépe šly našim dětem úlohy z přírodovědy, ve kterých skončily ve světě osmé. Ve čtenářské gramotnosti jsou čeští žáci čtrnáctí. I v matematice zaznamenala Česká republika nadprůměrný výsledek, skončila dvaadvacátá," shrnul výsledky šetření Fiala.

V šetření PIRLS (Progress in International Reading Literacy Study - tedy čtenářské gramotnosti) získali čeští žáci 545 bodů. Nejlepších výsledků dosáhly Hongkong, Rusko, Tchaj-wan a Irsko. Srovnatelné výsledky měli čeští žáci s žáky z devíti evropských zemí a Kanaďany.

V matematice a přírodních vědách (TIMSS - Trends in International Mathematics and Science Study) získali čeští žáci v mezinárodním srovnání 511 bodů. Výrazně nejlepších výsledků dosáhli žáci asijských zemí. Z evropských zemí si nejlépe vedly děti ze Severního Irska. Češi zaostali i za žáky z deseti členských zemí EU, které se do šetření také zapojily. Srovnatelné výsledky měli s dětmi z Austrálie, Maďarska, Slovinska, Rakouska, Itálie a Slovenska.

Ministr školství Petr Fiala."Nejdůležitější zpráva je, že se změnil negativní klesající trend a ve všech oblastech se čeští žáci zlepšili. Jediné, co je potřeba říci, je, že jsme v matematice stále nedosáhli úrovně z roku 1995, ale pozitivní tendence je nastavena. Zastavil se a otočil propad České republiky v těchto testech," podotkl ministr.

Průzkum znalostí se uskutečnil na jaře roku 2011. Zapojili se do něj školáci čtvrtých tříd. Šetření čtenářské gramotnosti se zúčastnili žáci ze 45 zemí, matematiku a přírodní vědy si vyzkoušely děti z 52 zemí. V České republice se do hlavního šetření zapojilo 177 základních škol, více než 4,5 tisíce žáků a jejich rodičů, téměř 500 učitelů a ředitelů škol.

Česká republika se do šetření PIRLS zapojila poprvé už v roce 2001. Statisticky se od té doby zlepšila o devět bodů. Znalosti z matematiky a přírodních věd si české děti poprvé s ostatními žáky z cizích zemí srovnávaly v roce 1995, kdy dosáhly velmi dobrých výsledků. V roce 2007 byl však zaznamenán velmi výrazný pokles v obou předmětech. V matematice šlo dokonce o největší zhoršení ze všech zemí. Od té doby se však čeští žáci významně statisticky zlepšili.

"Ta velká zlepšení by mohla před Vánocemi v někom vyvolat pocit, že kouzelná hůlka, o které jsem mluvil krátce po svém nástupu na ministerstvo, funguje. Ale tohle nejsou výsledky kouzelné hůlky, ale práce učitelů a toho, že si školy zvykly na rámcové vzdělávací programy. Nicméně, jak vidíte z výsledků, a zvláště výsledků v matematice, je potřeba v těchto opatřeních pokračovat," konstatoval ministr.

Výsledky žáků reflektují podle něj spokojenost učitelů v zaměstnání. A ta stále v České republice není příliš valná. Ministerstvo však údajně pracuje na jejich motivaci. "Kvalitní učitelé jsou v práci nespokojeni. Není se co divit, když učitel má po dvaceti letech stejné postavení jako jeho nový kolega," míní Fiala. Úřad se proto pokusí vytvořit i ve školství možnost kariérního růstu pro kantory.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ