Šest kantorů fakulty národohospodářské Vysoké školy ekonomické (VŠE) údajně falšovalo v uplynulých letech faktury z pracovních cest, fakultu tak připravili o více než milion korun. Zjistil to nezávislý audit. Podle děkana fakulty Miroslava Ševčíka za protesty na škole stojí právě snaha zakrýt tato pochybení. Podle nařčených kantorů je ale prý vše vykonstruované, aby se zakryly problémy na fakultě. Proti obviněním se chtějí bránit u soudu.
"Většinou to bylo tak, že hotel popřel vystavení faktury, hotel popřel pobyt," popsal Ševčík nalezená pochybení s tím, že vše už prý oznámili na policii. "Pravděpodobně nejsilnějším motivem k podnícení otevřeného útoku proti vedení a především děkanovi byla snaha zabránit odhalení podvodných jednání a z něj vyplývajících důsledků pro dotčené osoby," uvedl Ševčík a další zástupci fakulty v prohlášení.
K prošetření zahraničních cest v letech 2008 až 2012 prý došlo poté, co bylo loni na konci roku odhaleno toto falšování u dvou vyučujících, kteří ale své pochybení uznali a ze školy odešli. "Aniž bychom znali konkrétní body obvinění, kategoricky popíráme, že bychom kdy mohli jakýmkoli naším jednáním způsobit fakultě škodu, která by překročila jeden milion korun. Takové tvrzení je zcela absurdní a budeme se proti němu bránit soudní cestou," uvedla ale ve společném prohlášení čtveřice pedagogů, z nichž dva měli být právě těmi, kteří svá pochybení už dříve uznali.
Děkan chce prý touto kauzou zdůvodnit své kroky. "Nelze ji proto nevnímat než jako další pokus očernit nepohodlné členy akademické obce a odvést pozornost od reálných problémů na fakultě, ať již jde o klesající zájem uchazečů či odložení akreditací," myslí si akademici David Lipka, Radek Soběhart, František Stellner a Daniel Šťastný.
Svůj nesouhlas s vedením fakulty dosud podle studentky a organizátorky protestů Hany Marie Smrčkové vyjádřilo na 22 pedagogů a doktorandů včetně těch, kteří už školu opustili. "Kategoricky nesouhlasím s pošlapáváním akademických svobod, útoky na vyučující a studenty naší fakulty, vytvářením atmosféry strachu a despotickými metodami vedení fakulty," uvedl minulý týden ve svém prohlášení například externista Jan Havel s tím, že na škole už nechce dál učit a podporuje protest proti děkanovi.
Nemilosrdná ruka děkana
Spory na fakultě se táhnou už od loňska, Ševčík se prý zbavuje kvalitních vyučujících, kteří mu nejdou takříkajíc na ruku. Loni na podzim pak začali studenti a vyučující sbírat podpisy pod petici za transparentní vedení fakulty. K aktivitě je vyprovokovalo červnové odvolání vedoucího katedry institucionální ekonomie Davida Lipky, které bylo podle nich neodůvodněné. Studentky, které na problémy upozornily, pak prý byly tvrdě postihovány.
"Já vím, kteří vyučující jsou proti mě na fakultě, ti, kteří přišli o ty benefity z přerozdělovacích procesů, které tady uspořádal pan kolega Lipka," tvrdí Ševčík. Na studenty a vyučujícího, kteří jej kritizovali v médiích, si najal elitního pražského právníka Tomáše Sokola, chce po nich omluvu. Ševčík navíc tvrdí, že z celkových asi 2500 studentů fakulty proti němu takto vystupuje jen asi dvacítka. Jeho slova potvrdilo několik studentů, které si přivedl na rozhovor. Podle studentského tajemníka se na něj řada jeho spolužáků obrací s tím, jak zamezit poškozování dobrého jména školy.
Kvůli sporům už s oběma stranami jednal i rektor školy Richard Hindls, rektorát se ale dál k celé situaci vyjadřovat nechce.