Děti se prý ve škole učí, že mají pouze práva, ale žádné povinnosti a odpovědnost. Navíc nevědí, z jakých tradic vychází evropská kultura, a nechápou vlastní tradice, tvrdí skupina poslanců vedená poslankyní Ninou Novákovou (TOP 09/STAN). Chtějí to změnit novelou školského zákona, která má přinést do výuky potřebné změny.
"Děti jsou vedené jenom k tomu, že mají nějaká práva. Ale my chceme zdůraznit, že s právy jdou ruku v ruce i povinnosti," říká Nina Nováková. Je podle ní důležité v dětech rozvíjet i občanskou kvalifikaci, která nespočívá v tom, že budou vědět například o přímé volbě prezidenta, ale že přijmou odpovědnost za svoji vlastní zemi.
Novela však přesně neurčuje, jakým způsobem se to mají děti učit, a bez ochoty škol a učitelů se nic nezmění. To přiznává i Nina Nováková: "Není potřeba měnit rámcové vzdělávací programy. Můžeme se však školy ptát, jakými způsoby k tomu děti vede."
O něco větší dopad může mít druhá změna zákona, podle níž se má při vzdělávání dětí klást větší důraz na poznání evropské kultury. Děti podle předkládajících poslanců získávají pouze informace, ale to prý nestačí. "Měli bychom ji pochopit a osvojit si," říká Nováková. Mnozí lidé jsou podle ní právem kritičtí k současné evropské kultuře. "Proto jsme cítili potřebu říct, co je míněno evropskou kulturou, a co je humanismus, který vychází z antiky a křesťanství," míní Nováková.
K odkazu antiky podle poslanců patří důvěra v rozumové poznání světa, přítomnost mravních principů, spoluodpovědnost občanů za stát a přesné vymezení práva jako usilování o spravedlnost. "Křesťanství pak přineslo určitou solidaritu se slabými," dodává Nováková s tím, že nemá na mysli výuku křesťanství jako náboženství.
Vyjádření Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd, jichž se změna bude týkat z učitelských oborů zřejmě nejvíce, se on-line deníku TÝDEN.CZ nepodařilo získat. Novelu musí schválit parlament a prezident. Pokud se to podaří, vstoupí v platnost v příštím roce.