Česko na pranýři
Diskriminujete Romy ve školách! bouří nevládní organizace
13.11.2014 10:36 Aktualizováno 13.11. 12:27
Romové jsou podle nevládních organizací stále v českých školách diskriminováni. Uvedly to ve společném prohlášení iniciovaném Nadací Open Society Fund Praha, kterou vydaly při příležitosti sedmé výročí od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva v případu "D. H. a ostatní proti České republice". Soud tehdy rozhodl, že umístění romských dětí do zvláštní školy bez diagnózy lehkého mentálního postižení je diskriminační. Ministerstvo školství oponuje, že průběžně podporuje vzdělávání romských dětí prostřednictvím řady programů.
Šestice organizací, mezi nimiž jsou také Amnesty International, European Roma Rights Centre, Liga lidských práv, IQ Roma servis a Vzájemné soužití, upozornila, že sedm let po rozsudku romské děti tvoří zhruba třetinu žáků praktických (dříve zvláštních škol).
Navíc se podle nich romské děti vzdělávají odděleně od svých vrstevníků také v běžných základních školách. "V mnoha obcích a městech existují školy či třídy známé jako 'romské'. Pár set metrů dále přitom stojí další školy, kam zase chodí převážně děti z majority," uvedly.
Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) v zaslaném vyjádření uvedl, že jeho úřad průběžně podporuje vzdělávání romských dětí. Dotační programy jsou zaměřeny na podporu financování asistentů pedagoga ve třídách se žáky se zdravotním postižením i sociálním znevýhodněním, integraci romské komunity a podporu sociálně znevýhodněných romských žáků a studentů na středních a vyšších odborných školách.
Ministr považuje rovněž za důležité, aby byly pro všechny děti dostupné přípravné třídy nebo místo v mateřské škole. Proto chce prosadit povinný poslední rok předškolního vzdělávání.
Lepší přístup ke všem dětem se speciálními vzdělávacími potřebami si ministerstvo slibuje od novely školského zákona, která zavádí systém podpůrných opatření odstupňovaných podle individuálních potřeb. Někteří odborníci varují, že vágní formulace jednoho z paragrafů by mohla naopak vést k tomu, že by se do praktických škol mohly znovu dostávat děti bez mentálního postižení. Ministerstvo však tento výklad odmítá.
Podle absolventky sociální práce z Ostravské univerzity Andrey Červeňákové je nezbytná změna nejen na straně přístupu romských dětí a jejich rodičů ke vzdělání, ale také na straně pedagogů. "V našem školském systému chybí vzdělávání učitelů, kteří pracují s romským žákem, či s dítětem cizinců. S tím souvisí také neochota učitelů si připustit, že změna je nutná i na jejich straně," poznamenala v tiskové zprávě.
Tímto tématem se zabývá také Evropská komise (EK). Ta se v září formálně obrátila na Českou republiku s žádostí o informace ohledně údajné diskriminace romských dětí v českém vzdělávacím systému. Nevládní organizace nyní upozornily, že se jedná o zahájení řízení pro porušení povinností, které může skončit sankcemi. Ministerstvo tehdy v souvislosti s výtkami EK uvedlo, že se týkají současného zákona z dílny bývalé vlády.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.