Diskuze s exvůdcem Ku-klux-klanu bude. Mimo univerzitu
21.04.2009 17:57 Původní zpráva Aktualizováno 21.04. 18:01
Bývalý představitel Ku-Klux-Klanu David Duke nebude přednášet studentům Univerzity Karlovy. Škola totiž vystoupení zatrhla. Akademici přesto o konfrontaci s bývalým Velkým čarodějem (vůdcem Ku-klux-klanu) stojí a pokusí se uspořádat diskuzi jinde, zjistil on-line deník TÝDEN.CZ.
"Mohla to být podnětná příležitost pro to, aby si studenti vyzkoušeli pevnost svých vlastních názorů a schopnost vytvářet efektivní protiargumenty tváří v tvář manipulativním tvrzením," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ učitel z Katedry amerických studií FSV UK Kryštof Kozák, v jehož kurzu měl Duke vystoupit.
ČTĚTE TAKÉ: Do Česka míří exvůdce Ku-Klux-Klanu. Propagovat knihu
Hlavní problém pro Univerzitu Karlovu představovali neonacisté. „Není možné zakázat volný vstup na přednášku, které se dle dostupných informací chtěli zúčastnit i představitelé neonacistické scény (hrozilo by tedy zneužití přednášky k jiným než výukovým účelům), proto bylo vystoupení Davida Duka na přednášce ze strany Fakulty sociálních věd UK zrušeno," napsal v tiskové zprávě mluvčí univerzity Václav Hájek.
Vedení univerzity však nemá strach o "duše" studentů. Extremisté totiž podle Hájka "v diskuzích se studenty nedokážou své názory obhájit".
Studenti se bojí o jméno fakulty
Sami studenti se konfrontace s bývalým Velkým čarodějem Dukem nebojí.
"Myslím si, že to mělo proběhnout, i když jsem proti Dukovým názorům. Akademická půda má být názorově neutrální a univerzita je místo kritického náhledu. Tohle je jediná možnost, jak ho konstruktivně konfrontovat. Chápu ale fakultu, že to zrušila," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ studentka Katedry amerických studií FSV UK Barbara Čapinská.
"Pokud by mělo školu diskreditovat, že dáváme prostor radikálům, tak by se mi to nelíbilo. Na druhé straně je to (segregace a Ku-klux-klan, pozn. red.) součást dějin Spojených států, kterou studujeme," myslí si Jan Zubina, další ze studentů katedry. "Problém je v tom, aby ta diskuse nebyla zneužita k propagaci názorů, se kterými nesouhlasím," dodává.
ČTĚTE TAKÉ: Rasistická kniha o vládě bílých jde na dračku
Proti diskusi s Dukem na půdě fakulty je studentka Amerických studií Katarína Dujčíková. "Pro někoho by možná bylo zajímavé si Duka poslechnout a zkusit se postavit jeho názorům. Já bych tam ale nešla. Ve své knize prezentuje netoleranci takovým způsobem, že by se mu vůbec neměl dávat prostor. Může to také poškodit dobré jméno naší fakulty," vysvětluje.
Diskutovat se bude mimo půdu univerzity
Kryštof Kozák chce přesto studentům umožnit, aby si vyzkoušeli, jaké je to postavit se Dukově ideologii a nahlédnout na odvrácenou tvář amerických dějin.
"Rozhodl jsem se navrhnout zájemcům o setkání s panem Dukem debatu mimo univerzitní půdu," vysvětluje Kozák. "Duke měl hovořit o imigraci v USA, což je problematika, kterou se na katedře dlouhodobě zabýváme a ve které hrají bílí nacionalisté bohužel důležitou roli," dodává.
Odmítání diskuze s extremisty není podle Kozáka dobrý způsob, jak se s nimi vypořádat. "Přiznávat radikálům auru jakéhosi disidentství a pěstovat v nich pocit, že se ideových střetů s nimi ostatní bojí, je potenciálně nebezpečná strategie," myslí si Kozák. "Je proto zřejmě načase opravdu investovat do vzdělání, abychom nemuseli mít strach, že by pan Duke mohl někoho i přesvědčit."
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.