Dobeš: Zdá se, že zůstanu. Maturity vypadají dobře

Domácí
8. 6. 2011 16:00
Ministr Dobeš má za sebou první ostrou zkoušku - státní maturity.
Ministr Dobeš má za sebou první ostrou zkoušku - státní maturity.

Na středních školách skončila písemná část státních maturit. Na jejich průběhu závisel osud nejen desítek tisíc studentů, ale také ministra školství Josefa Dobeše. Své setrvání ve funkci totiž spojil právě s úspěchem maturitní zkoušky. Jak hodnotí premiéru ostře sledovaného projektu? A co by se do příště mělo změnit?

"Nejprve je nutné zdůraznit, že ještě nemáme vyhráno. Je tu totiž stále prostor pro vyhodnocení výsledků a jejich předání, což je úzké místo, které nás ještě čeká," řekl ministr Dobeš v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.

Ale s dosavadním průběhem jste spokojený?
Zatím jsem. Důležitá věc je, že jsme přežili tu administrativně náročnou variantu. Málokdo totiž věřil, že se povede. A to, že se to povedlo, je hlavně díky tomu, že to zvládli učitelé a ředitelé škol. Nelze však zastírat, že to stálo spoustu času, energie a sil. Maturitám předcházela dlouhá, administrativně náročná příprava a pánbůh zaplať, že to je za náma.

Před začátkem maturit jste řekl, že pokud nedopadnou podle vašich představ, odejdete z ministerského křesla. Vypadá to tedy, že zůstanete?
Ještě nemám vyhráno, ale řekl bych, že z devadesáti procent to mám za sebou. Neunikla ostrá verze dopředu, nedošlo k zásadnímu selhání. Teď ale musíme dostat do devátého června všechny výsledky, ty poté ověřit a připravit vysvědčení. Ale zatím technika funguje velmi dobře, vychytáváme jen chyby lidského faktoru, které ihned opravujeme.

Přesto se ale některé nedostatky vyskytly. Co by se mělo v příštích letech změnit?
Musíme příští rok udělat tu věc, že otočíme pořadí státní maturity a zkrátíme ji. Písemné testy tedy proběhnou poslední týden v dubnu tak, jak všechny školy byly zvyklé. V prvním týdnu v květnu budou výsledky, které budou sloužit pro případné výhody pro přijetí na vysoké školy. V květnu proběhnou ústní zkoušky tak, aby na konci května bylo vysvědčení. Takže student bude poměrně rychle vědět výsledky písemných testů a včas dostane celé vysvědčení.

Zůstane tedy stejná technická či administrativní stránka zkoušek?
Za čtyři roky, až vyprší smlouvy, tak by se měla překlopit elektronická podoba z testování pátých a devátých tříd. V praxi by to mělo být jednodušší, rychlé, s minimální administrativou. Student si sedne před počítač, na kterém bude mít vlastní variantu testu s jedinečným zadáním. Za deset minut přijde výsledek a je to.

V současné době si však studenti více než na administrativu stěžují na to, že nestihnou opravné termíny v době, kdy je možné nastoupit na vysokou školu. V jaké fázi je jednání se zástupci škol o možném podmínečném přijetí?
Zrovna jsem se bavil s panem děkanem Zimou z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, že ho oslovují sami studenti s tím, co mají dělat. Někteří děkani už nyní reagují tak, že je podmínečně přijmou, než si udělají opravnou zkoušku. Ministerstvo zajistí, že opravy budou ke konci září. Musíme však mít více škol, kde se budou opravné termíny dělat. Zároveň také vyzveme děkany, aby postupovali podobně jako pan profesor Zima. Vlastně tomu jen dáme ministerské posvěcení.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ