Komise prověřila stovku prací, <span>sporná je i Bendova</span>

Domácí
1. 11. 2009 17:38
Jak vyřeší problém s titulem Marek Benda?
Jak vyřeší problém s titulem Marek Benda?

Komise na plzeňských právech má podezření v 10 procentech případů.Nová komise Západočeské univerzity zkontrolovala v sobotu dalších 41 studentů právnické fakulty, z nichž většina byla v pořádku. Z dosud prověřené první stovky z pěti set absolventů je problematických asi deset lidí. Sedmičlenná komise, bude takto pracovat až do konce roku. Česká televizel navíc upozornila na nevyhovující rigorózní práci poslance ODS Marka Bendy.

V lednu komise zpracuje závěrečnou zprávu pro vedení školy a ministerstvo školství. Uvedl to prorektor pro strategii a výzkum František Ježek.

ČTĚTE TAKÉ: Hosman přijde o titul bakaláře, oznámil Pospíšil
                        Pospíšil: Hosman je jako lupič. Musí přijít o titul

Podle předběžných závěrů komise je zhruba desetina z dosud zkontrolované stovky absolventů problematická. Nyní se prověřují studenti, které vybralo ministerstvo na základě dotazu u národní matriky. Materiály absolventů, u nichž se potvrdila pochybnost, čeká další - podrobnější zkoumání.

"Pokud se prokáže podezření na nekorektní postup studia, doporučíme vedení univerzity zahájit u jednotlivých osob proces odebrání neoprávněně získaných titulů," dodala prorektorka pro studium Eva Pasáčková, která vede novou "komisi k šetření jevů na fakultě právnické" založenou rektorem. Jejími dalšími členy jsou zástupci fakulty, vedení univerzity, univerzitního senátu a studentů. Komisi výrazně pomáhá vedoucí archivu školy Jaroslav Šíp.

Kauza Benda

Na další spornou práci upozornila Česká televize. Benda magisterský i doktorský titul dostal za jednu a tu samou práci. Sám dokonce přiznal, že diplomovou práci pouze nechal převázat. Benda loni v červnu získal titul magistr a od června letošního roku si může říkat doktor. Tento postup je výjimečný i na právech v Plzni. Dvě stejné práce je možné uznat pouze v případě, že se jedná o mimořádné dílo.

Bendova rigorózní práce prý nevyhovuje normám ani po formální stránce. Podle předpisů má mít nejméně sto normostran. Česká televize Bendovu práci přepočítala právě na normostrany a výsledek zní 57 stran.

Marek Benda a Jiří Pospíšil, bývalý žák a možná budoucí děkan."Já mám sto deset stran," reagoval poslanec Benda. Použil totiž velké písmo a široké řádkování a práce se tak jeví jako vyhovující. Jedním z oponentů byl i bývalý proděkan právnické fakulty Milan Kindl. "Mám ke studentům důvěru, jejich práce čtu, zabývám se jejich myšlenkami a nepočítám písmenka," komentoval záležitost Kindl.

Kontroly až do Vánoc 

Kontrolní tým bude na fakultě pracovat každou sobotu zřejmě až do konce roku. Prochází studijní dokumentaci a další doklady asi pěti set absolventů právnické fakulty. Kromě archivních dokumentů komise využívá i údaje z databáze univerzity a národní databáze. "Zřejmě bude nutná také komunikace s dalšími vysokými školami v České republice i v zahraničí," dodal Ježek.

"Zkontrolovali jsme materiály 41 studentů, z nichž většina byla v pořádku," konstatovala prorektorka. Kontrola podle ní probíhá velmi důkladně. Jsou znovu zkoumány podklady k přestupům z jiných vysokých škol, záznamy o uznaní zkoušky i kompetence zkoušejících. Předmětem je také přenos kreditů z kurzů celoživotního vzdělávání. Vedení ZČU a ministerstvo budou dostávat průběžné výsledky.

Kindl: Nevidím problém

"Právně tam skutečně žádný problém nevidím. Možná nějaký ojedinělý podvod studenta," brání se vytrvale bývalý děkan i proděkan fakulty Milan Kindl. Jenže jeho největší kritička, předsedkyně Akreditační komise, Vladimíra Dvořáková, která Kindla a spol. označila nálepkou mafiánů, trvá na svém: "Na fakultě byl programově dělán nepořádek."

Na světlo vycházejí stále nové případy opsaných prací.Dvořáková poukazuje třeba na to, že plzeňská práva sice měla speciální systém přijímacího řízení - jak to umožňuje zákon - ovšem nikdy nikde nebylo zveřejněno, podle jakého klíče jsou studenti v tomto řízení přijímáni. A přidává i další detail svědčící o podivných metodách na fakultě. "Existuje například doktorandská práce, u které byly posudky hotové dříve než práce samotná," upozornila na další nekalosti Dvořáková.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni prochází nejhorším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle. V souvislosti s případem, který začal plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič. Tito tři hlavní aktéři celého skandálu odejdou ze školy. Ministerstvo školství podalo kvůli aféře trestní oznámení a prověřuje i další právnické fakulty v republice.

Foto: Lucie Pařízková, Tomáš Nosil, Karel Šanda, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ