Komise prověřila stovku prací, <span>sporná je i Bendova</span>

Domácí
1. 11. 2009 17:38
Jak vyřeší problém s titulem Marek Benda?
Jak vyřeší problém s titulem Marek Benda?

Komise na plzeňských právech má podezření v 10 procentech případů.Nová komise Západočeské univerzity zkontrolovala v sobotu dalších 41 studentů právnické fakulty, z nichž většina byla v pořádku. Z dosud prověřené první stovky z pěti set absolventů je problematických asi deset lidí. Sedmičlenná komise, bude takto pracovat až do konce roku. Česká televizel navíc upozornila na nevyhovující rigorózní práci poslance ODS Marka Bendy.

V lednu komise zpracuje závěrečnou zprávu pro vedení školy a ministerstvo školství. Uvedl to prorektor pro strategii a výzkum František Ježek.

ČTĚTE TAKÉ: Hosman přijde o titul bakaláře, oznámil Pospíšil
                        Pospíšil: Hosman je jako lupič. Musí přijít o titul

Podle předběžných závěrů komise je zhruba desetina z dosud zkontrolované stovky absolventů problematická. Nyní se prověřují studenti, které vybralo ministerstvo na základě dotazu u národní matriky. Materiály absolventů, u nichž se potvrdila pochybnost, čeká další - podrobnější zkoumání.

"Pokud se prokáže podezření na nekorektní postup studia, doporučíme vedení univerzity zahájit u jednotlivých osob proces odebrání neoprávněně získaných titulů," dodala prorektorka pro studium Eva Pasáčková, která vede novou "komisi k šetření jevů na fakultě právnické" založenou rektorem. Jejími dalšími členy jsou zástupci fakulty, vedení univerzity, univerzitního senátu a studentů. Komisi výrazně pomáhá vedoucí archivu školy Jaroslav Šíp.

Kauza Benda

Na další spornou práci upozornila Česká televize. Benda magisterský i doktorský titul dostal za jednu a tu samou práci. Sám dokonce přiznal, že diplomovou práci pouze nechal převázat. Benda loni v červnu získal titul magistr a od června letošního roku si může říkat doktor. Tento postup je výjimečný i na právech v Plzni. Dvě stejné práce je možné uznat pouze v případě, že se jedná o mimořádné dílo.

Bendova rigorózní práce prý nevyhovuje normám ani po formální stránce. Podle předpisů má mít nejméně sto normostran. Česká televize Bendovu práci přepočítala právě na normostrany a výsledek zní 57 stran.

Marek Benda a Jiří Pospíšil, bývalý žák a možná budoucí děkan."Já mám sto deset stran," reagoval poslanec Benda. Použil totiž velké písmo a široké řádkování a práce se tak jeví jako vyhovující. Jedním z oponentů byl i bývalý proděkan právnické fakulty Milan Kindl. "Mám ke studentům důvěru, jejich práce čtu, zabývám se jejich myšlenkami a nepočítám písmenka," komentoval záležitost Kindl.

Kontroly až do Vánoc 

Kontrolní tým bude na fakultě pracovat každou sobotu zřejmě až do konce roku. Prochází studijní dokumentaci a další doklady asi pěti set absolventů právnické fakulty. Kromě archivních dokumentů komise využívá i údaje z databáze univerzity a národní databáze. "Zřejmě bude nutná také komunikace s dalšími vysokými školami v České republice i v zahraničí," dodal Ježek.

"Zkontrolovali jsme materiály 41 studentů, z nichž většina byla v pořádku," konstatovala prorektorka. Kontrola podle ní probíhá velmi důkladně. Jsou znovu zkoumány podklady k přestupům z jiných vysokých škol, záznamy o uznaní zkoušky i kompetence zkoušejících. Předmětem je také přenos kreditů z kurzů celoživotního vzdělávání. Vedení ZČU a ministerstvo budou dostávat průběžné výsledky.

Kindl: Nevidím problém

"Právně tam skutečně žádný problém nevidím. Možná nějaký ojedinělý podvod studenta," brání se vytrvale bývalý děkan i proděkan fakulty Milan Kindl. Jenže jeho největší kritička, předsedkyně Akreditační komise, Vladimíra Dvořáková, která Kindla a spol. označila nálepkou mafiánů, trvá na svém: "Na fakultě byl programově dělán nepořádek."

Na světlo vycházejí stále nové případy opsaných prací.Dvořáková poukazuje třeba na to, že plzeňská práva sice měla speciální systém přijímacího řízení - jak to umožňuje zákon - ovšem nikdy nikde nebylo zveřejněno, podle jakého klíče jsou studenti v tomto řízení přijímáni. A přidává i další detail svědčící o podivných metodách na fakultě. "Existuje například doktorandská práce, u které byly posudky hotové dříve než práce samotná," upozornila na další nekalosti Dvořáková.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni prochází nejhorším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle. V souvislosti s případem, který začal plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič. Tito tři hlavní aktéři celého skandálu odejdou ze školy. Ministerstvo školství podalo kvůli aféře trestní oznámení a prověřuje i další právnické fakulty v republice.

Foto: Lucie Pařízková, Tomáš Nosil, Karel Šanda, ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Opava bojuje proti alkoholu, vyhláška pití zakazuje na veřejných místech

Domácí
5. 4. 2025
ilustrační foto

Na mnoha místech Prahy mohou lidé navštívit velikonoční trhy a akce

Domácí
5. 4. 2025

Na hradech a zámcích ve správě NPÚ začíná hlavní turistická sezona

Domácí
5. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ