Profesoři na stromech nerostou, řekla ministryně školství Miroslava Kopicová a rozhodla se mezi nimi udělat pořádek. Napříště už nebudou moci učit na několika univerzitách, budou se muset usadit jen na jedné. Pravděpodobně se tak sníží počet škol, na kterých profesoři obory garantují.
Zaplatili školné a složili potřebné zkoušky, přesto nakonec titul nedostali. Ministerstvo školství zrušilo škole akreditaci - výuka byla podle úřadu slabá. Řeč je o soukromé Vysoké škole cestovního ruchu, která skončila v únoru loňského roku. Studentům nabídly pomocnou roku další univerzity, na kterých se obor také vyučuje.
Podobné zkušenosti může mít zanedlouho spousta dalších lidí. A nejen na soukromých školách. Ministryně školství Miroslava Kopicová se totiž rozhodla udělat na vysokých školách pořádek. A „ustřihnout křídla létajícím profesorům".
PSALI JSME: Samé jedničky nestačí. Všechny deváťáky čeká test
Batolata do školek? Za dva roky mají dveře otevřené
"Profesoři na stromech nerostou, takže univerzit bude muset být méně. Alespoň těch, které vychovávají magistry a inženýry," řekla. Spolu s několika dalšími odborníky sepsala normu, která zavádí jednoduché pravidlo: jeden profesor bude smět napříště garantovat pouze jeden obor na jedné univerzitě. Mapovat to bude takzvaný registr docentů a profesorů.
"Ti nejkvalitnější vyučující se tak přirozeně soustředí do míst, kde se dělá kvalitní věda," předpokládá ministryně. Ostatní školy buď zaniknou, nebo se sloučí. Další třeba omezí výuku - napříště budou vychovávat jen bakaláře. Na změnu vysokoškolského zákona už kývli poslanci i senátoři.
- Co registr způsobí v praxi? Časopis TÝDEN se pokusil zmapovat důsledky změny alespoň na jednom oboru - politologii.
- Kolik škol bude muset výuku oboru omezit?
- Co říkají profesoři, kterých se změna týká?
Odpovědi na tyto i další otázky najdete v časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 26. dubna.
Foto: ČTK.