Liška má plán, jak na školách učit o komunismu
30.01.2009 16:45 Původní zpráva
Šedesát procent středoškoláků si myslí, že ví málo o období komunismu. Návod, jak dětem přiblížit roky 1948 až 1989, připravuje Liškův úřad. Přidala se k němu i společnost Člověk v tísni, která se snaží školám formou filmů, projektů a pozváním svědků z Konfederace politických vězňů, komunistickou dobu pochopit.
Učitelé i ministerstvo se shodují v tom, že dobrým příkladem pro žáky jsou svědkové událostí, hrané dokumenty a filmy, které mohou studenty zaujmout. "Zvýšil se počet zájemců o novodobé dějiny, když jsem na škole začal připravovat seminář se svědky," řekl učitel dějepisu Petr Šimíček z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě.
Návod, jak učit
Ministerstvo školství by chtělo hlavně pomoci materiálem, jenž má učitelům usnadnit výuku moderních dějin, zejména 2. poloviny 20. století. "Měl by poskytnout učitelům poměrně konkrétní vodítko, jak rozvrstvit a propojit jednotlivé oblasti dějepisu na další výuku, třeba na občanskou výchovu a literaturu," řekl ministr školství Ondřej Liška. Odkazuje také na připravující se standardy učitele, kde by mělo být vystiženo, co by měl správný učitel umět a rozeznat.
ČTĚTE TAKÉ: Žáci neznají historii země. Učitelé chtějí víc hodin
O české historii v době komunistického režimu dlouhodobě ve školách také informuje projekt Příběhy bezpráví, uspořádaný společností Člověk v tísni. I ten se podílí na nové výuce komunistického období. "Mladí lidé mají zájem a chtějí se dozvědět více, bohužel velmi často právě ve školním prostředí tuto možnost nemají," řekl ředitel projektu Příběhy bezpráví Karel Strachota.
Snad to vyjde
Bývalý politický vězeň František Šedivý doufá, že plán ministerstva vyjde. Je také přesvědčený, že děti o komunismu moc neví. "Mnozí neví o dvou stech padesáti komunisty popravených lidech, ani o dvou set padesáti tisících nespravedlivě odsouzených za takzvanou protistátní činnost," tvrdí Šedivý.
ČTĚTE TAKÉ: Jak vykládat studentům komunismus? Podle DVD
Anketa o znalostech českých dětí z období komunismu, proběhla mezi tisíci studenty gymnázií, středních odborných škol a odborných učilišť. Výsledek? Kromě zmíněných šedesáti procent, dalších 21 procent uvedlo, že nedokáže své znalosti posoudit. Přitom čtvrtina respondentů se nechce dozvědět víc.
Diskuzi o výuce komunismu rozvířila na sklonku minulého roku předsedkyně pražské organizace komunistické strany Marta Semelová. Podle ní učitelé o komunismu říkají polopravdy a u dětí a mladých lidí vzbuzují antikomunismus.
Ministr školství Ondřej Liška však tvrdí, že je to paradoxní. "Právě komunističtí učitelé ´prznili´ výuku o historii," řekl Liška. Podle něj i některých šetření České školní inspekce je výuka dějepisu nedostatečná. Neplánuje však změnit počet hodin pro výuku dějepisu na školách tak, jak žádala Asociace učitelů dějepisu.
Foto: Robert Zlatohlávek, ČTK, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.