Ministerstvo chce <span>romštinu ve školách</span> jako volitelný jazyk

Domácí
17. 3. 2010 09:14
O romské kultuře by se děti měly dovídat více i ve škole.
O romské kultuře by se děti měly dovídat více i ve škole.

O romské kultuře by se děti měly dovídat více i ve škole.Ministerstvo školství chce, aby se na základních i středních školách nově vyučovala romština, která by měla být volitelným předmětem. Informaci přinesly Lidové noviny. Nově by se romskému jazyku, kultuře i historii měli věnovat ve výuce i učitelé.


"Podporujeme vzdělávání etnických menšin. Chceme, aby bylo na školách povědomí i o romském jazyce a kultuře. Je nedílnou součástí těchto dětí. Je správné, aby byla i ve škole, kam chodí," řekla vrchní ředitelka sekce speciálního vzdělávání na ministerstvu Klára Laurenčíková.

ČTĚTE TAKÉ: Diskriminace Romů se zhoršuje, míní komisařka OSN

Podle deníku je cílem ministerstva dostat do základních škol více romských dětí, které jsou nyní automaticky posílány do bývalých zvláštních škol, jež však mají sloužit výhradně dětem s lehkým mentálním postižením. Pokud budou děti docházet do běžných škol, chce ministerstvo, aby se v nich dozvídaly i o své kultuře a jazyce.

Romské děti by měly cítit, že je společnost respektuje a přijímá.Podle odborníků je zavedení romštiny do škol pozitivní i pro neromské děti. Budou se s Romy setkávat v lavicích, měly by znát i jejich původ, historii a jazyk. Pomohlo by jim to zlepšit vnímání romské problematiky.

Studie i analýzy ukazují, že romské děti mají po příchodu do školek a škol mnohem větší problémy s českým jazykem než například s matematikou. V jejich rodinách se často mluví pouze romsky nebo smícháním romštiny a češtiny. Navíc mívají často i velmi malou slovní zásobu. I proto by učitelé měli umět alespoň základy romštiny, aby mohli těmto dětem lépe porozumět a provést je vzdělávacím systémem.

"Když do školy přijde například německé dítě, věnují mu všichni téměř nadstandardní péči. U romských dětí se ale nic takového neděje, přitom ani oni často úplně nerozumějí," upozornil Ondřej Klípa z Rady vlády pro národnostní menšiny.

ČTĚTE TAKÉ: Romové: Vinu za Bedřišku nese i senátorka Janáčková
                        Na dům Romů na Ostravsku zaútočili zápalnou lahví

Lidové noviny tvrdí, že v nebližší době by měla ve vybraných školách s "význačným zastoupením žáků romského etnika" odstartovat pilotní zkouška materiálů a podkladů pro výuku romského jazyka. Podklady a materiály byly z angličtiny přeloženy do českého jazyka, severocentrálního romského jazyka a do olašské romštiny. Dostat se mají i na vysoké školy k budoucím učitelům.

Podle odborníků je zavedení romštiny dobré i pro neromské děti.O romské kultuře a historii by se měly děti dozvídat například v dějepise a s romským jazykem se setkat třeba v občanské výchově. "Používat romštinu by ale mohli učitelé ve všech předmětech. Znám učitelku matematiky, která ji používá například při slovních úlohách," dodal Klípa.

Zavedení romštiny do škol vítají i organizace, které se touto problematikou zabývají. "Volitelná romština je jednou z možných podpůrných či vedlejších cest. Důležitější však je, aby se romské děti učily rády česky, aby věděly, že jde o jazyk většinové společnosti, která je přijímá a respektuje. A aby cítily, že jim tato společnost poskytne standardní míru bezpečí a dá rovnou šanci uspět," uvedl Jan Stejskal z koalice Společně do školy.

Foto: Jan Schejbal, Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ