Kauza z Prahy
Ministryně: Jestli škola o šikaně věděla, musí vedení skončit
19.02.2016 16:55 Aktualizováno 19.02. 17:06
Pokud nahrávky šikany učitelky prokážou, že škola o tom věděla nebo nedodržela postupy v prevenci šikany, vidí ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) jako jediné řešení vyvození personálních důsledků vůči vedení školy.
Řekla to po jednání se zástupcem zřizovatele, náměstkem primátorky Petrem Dolínkem (ČSSD), a ředitelem Střední průmyslové školy Na Třebešíně Františkem Bártlem. Pravomoc odvolat ředitele má zřizovatel školy, tedy pražský magistrát.
Pětapadesátiletou učitelku na střední průmyslové škole v Praze 10 zřejmě delší dobu šikanovala trojice studentů. Byla za to v lednu potrestána podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela, vedení školy odmítá příčinnou souvislost mezi šikanou a jejím úmrtím. Roli prý hrály dlouhodobější zdravotní problémy.
Ředitel Bártl uvedl, že rezignovat nehodlá
Ředitel Bártl tento týden uvedl, že rezignovat nehodlá, a jakékoliv pochybení odmítl. "Můžu říct, že mě toto vyjádření v průběhu tohoto týdne překvapilo," poznamenala Valachová. Tento případ je jiný v tom, že existují nahrávky, takže veřejnost ví, co se ve škole dělo. "Domnívám se, že pokud se prokáže, že vedení školy vědělo o té situaci nebo že nedodrželo preventivní postupy, že je jediné možné řešení, že budou vyvozeny personální důsledky vůči vedení školy," prohlásila ministryně.
Nesouvisí to podle ní s konkrétním pochybením některých lidí. "Souvisí to s tím, jak vážně přistoupíme k tomu, co se stalo. Včetně toho, že všichni zúčastnění převezmou objektivní odpovědnost za to, že k tomu mohlo dojít," uvedla.
V úterý se chystá školu navštívit společně s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). "Cílem je podpořit žáky a učitele, setkat se s nimi se všemi, komunikovat s nimi závažnost případu a říci jim, že je potřeba pracovat na nápravě klimatu. Musíme vidět, že na té škole nejsou jenom agresoři. Domnívám se, že ta škola je pod velkým tlakem," dodala.
Valachová jednala také se šéfem České školní inspekce Tomášem Zatloukalem. Zjistila od něj, že 36 procent středních škol, které inspekce ve školním roce 2014/2015 navštívila, se setkalo s hrubým slovníkem žáka vůči učiteli. S fyzickou agresí žáka vůči učiteli se pak setkalo 4,7 procenta škol. Tyto údaje považuje Valachová za znepokojující. "Budeme podporovat vedení škol nastavením preventivních mechanismů a také tím jak postupovat, pokud k takovému jednání dojde," řekla.
Školy podle ní potřebují také právní podporu, aby si v těchto situacích uměly lépe poradit. "Existuje poměrně nízké právní povědomí, jak závažná je šikana, která by mohla vést k vyloučení žáka a trestní odpovědnosti. Samo vedení škol si není jisté, jakým způsobem právně v takových situacích postupovat," uvedla ministryně.
Nedomnívá se, že by tento problém vyřešilo, kdyby měli učitelé status veřejného činitele, o čemž se diskutovalo už v dobách jejího předchůdce Marcela Chládka (ČSSD). Toto postavení by znamenalo, že by za útoky na pedagogy hrozily agresorům vyšší tresty. Valachová ale pochybuje o tom, že by to školy využívaly a podávaly trestní oznámení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.